
Šiitski uporniki so v preteklosti že bili proti politiki svojega voditelja Moktade al Sadra in njegovega očeta, a kljub temu obsojajo žaljivo obnašanje Američanov do duhovniških krogov.
Iračani so vse bolj zgroženi nad ameriško uporabo bombnikov, tankov, helikopterjev pri napadu na mavzolej imama Alija, tamkajšnjega pokopališča in celotnega starega dela svetega masta Nadžaf. Po njihovem mnenju podobne akcije niti malo ne pripomorejo pri stabilizaciji Iraka po padcu vladavine Saddama Husseina. "Če Američani ubijejo Moktado bo to tragedija za ves šiitski svet. Čeprav ga podpirajo nekateri kriminalni pripadniki, ki mi seveda niso všeč, mislim, da bi se prelivanje krvi moralo čim prej nehati," je dejal Mohammad Aziz, iraški podjetnik.
Američani bi se po mnenju iraške javnosti morali zamisliti, saj po njihovem mnenju ne razumejo, da dnevno pobijajo njihove sorodnike. Američanom svetujejo, naj uporabljajo možgane, Sadru pa sporočajo, naj vendar uvidi, da nima možnosti, saj so bili premočni celo za Saddama.

Tržnica, ki je bila običajno v okolici Kazimaina ena najbolj cvetočih, je bila zaradi strahu pred nemiri skorajda opustošena. Mnoge trgovine so zaprte, pa tudi prehodi tisočih iranskih romarjev, ki so bili po lanskoletnem odprtju meje zelo intenzivni, so se drastično zmanjšali. Tudi zlato mošejo, kjer počivata dva ustanovitelja šiitskega sodnega prava, ki je ena izmed dvanajstih svetih imamov, so zaprli.
Povsod so razobesili fotografije Sadra in njegovega pokojnega očeta ter strica, saj sta obe figuri trdno zasidrani v šiitsko zgodovino, v kateri vlada občutek razseljenosti. Saddam je dal usmrtiti Sadrovega strica Mohammada Baqera, enega najnaprednejših šiitskih mislecev, že davnega leta 1980. Odtlej ga častijo kot "Belega leva", ki se ni hotel pokoriti Saddamu v zameno, da bi si rešil življenje. Sadrov oče je bil prav tako ubit leta 1999, zaradi nesporazumov med duhovništvom in politko.

Iračani so trdno prepričani, da morajo Američani oditi. Neurado so jim dali časa do januarja, da izpeljejo volitve, potem pa naj bi iz Iraka odšli. Po ulicah je te dni protestiralo tudi stotine študentov Sadrjevega semenišča, ki so mirno mahali s slikami svojega voditelja. "Četudi bomo vojaško premagani v Nadžafu, bomo zmagali," je dejal glavni pridigar Hazem al-Araji. Svojo podporo Sadru so izrekli tudi verniki preko Tigrisa, iz mošeje Imam Abu Hanifah. Islam je razdeljen na prevladujočo sekto Sunni in Šiite. V Iraku pa je situacija ravno obrnjena, saj Šiiti predstavljajo večino prebivalstva. Manjšina Sunni pa je državi vladala vse od njene ustanovitve, v dvajsetih letih. Vsekakor bodo imeli Američani s t. i. šiitskim trikotnikom Amara-Nassiriya-Basra še veliko opravka, saj uporništvu ni videti konca.