Na nedeljskih deželnih volitvah na avstrijskem Koroškem je s 45,48 odstotka glasov prepričljivo zmagalo Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) pokojnega glavarja Jörga Haiderja. Na drugo mesto so se uvrstili socialdemokrati (SPÖ) z 28,59 odstotka glasov. Ljudska stranka (ÖVP) je dobila 16,50 odstotka glasov, Zeleni pa so po začasnih rezultatih izpadli iz deželnega zbora.
Kljub temu za pravo poraženko velja SPÖ, ki je izgubila kar 9,84 odstotnih točk podpore in zabeležila najslebši izid po letu 1945. Stranka je prvič dobila manj kot 30 odstotkov glasov.
Slabe novice za slovensko manjšino
Premik politične scene proti nacionalistični desnici kliče po razmisleku Slovenije, kako na konstruktiven, evropski in zakonit način zavarovati interese koroških Slovencev, je izide volitev na avstrijskem Koroškem komentiral poslanec Zares in predsednik odbora za zunanjo politiko Ivo Vajgl. Najbolj ga skrbijo izjave deželnega glavarja Gerharda Dörflerja, ki, kot piše, cinično napoveduje, da bo zreduciral pomen dejstva, da na Koroškem živi avtohtona narodnostna manjšina. "Koroški voditelj mimogrede v stari maniri spregleda obveznosti Avstrije do manjšine, ki izvirajo iz člena 7 Avstrijske državne pogodbe," meni Vajgl. Izidi volitev so zato po njegovem slaba novica za vse, ki so si obetali strpnejših odnosov do slovenske manjšine.
Razočarani tudi predstavniki manjšine
Da je pred manjšino težavno obdobje, menijo tudi njeni politični predstavniki. Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Matevž Grilc zato v prihodnje pričakuje "dosledno podporo Republike Slovenije, po potrebi tudi pri internacionalizaicji koroških manjšinskih vprašanj". Ob tem opozarja na neenotnost manjšine in ugotavlja, da bi morali nastopati enotno z eno skupno organizacijo.
Grilc ocenjuje, da je na izide volitev odločilno vplivala smrt prejšnjega deželnega glavarja Jörga Haiderja. Ta naj bi namreč privedla do "večje solidarizacije z njegovo stranko". Ugotavlja pa tudi, da se v "brutalnem volilnem boju z doslej nepoznano porabo milijonskih sredstev" SPÖ ni uspelo prikazati kot resna alternativa. Manjše stranke, kot so Zeleni, ki so po začasnih končnih rezultatih za las zgrešili ponovni vstop v deželni zbor, pa se ob dvoboju med BZÖ in SPÖ na političnem prizorišču niso uspele uveljaviti.
Predsednik edine slovenske stranke bo ponudil odstop
Edina slovenska stranka Enotna lista (EL) ne deželnozborskih volitvah ni nastopila, zato pa se je pomerila na občinskih. Rezultati pa niso spodbudni in njen predsednik Vladimir Smrtnik je že napovedal, da bo ponudil odstop. Še pred poletjem naj bi izredni občni zbor EL izvolil novo vodstvo.
Za Smrtnika so predvsem rezultati v nekaterih podjunskih občinah, kjer je EL tradicionalno močno zastopana, veliko razočaranje. Tudi on, podobno kot Grilc, ocenjuje, da je čas za temeljito reformo politike slovenske manjšine.
Odziv slovenskih kandidatk
Kandidatka na listi SPÖ na deželnozborskih volitvah Ana Blatnik izid volitev ocenjuje kot "veliko katastrofo". Kot je dejala v pogovoru za Slovenski spored avstrijskega državnega radia ÖRF sedaj "glede manjšinske tematike ne bo več mogoče delati za prihodnost". Blatnikova si sicer izrazitega premika na desno ne more razložiti.
Tretjeuvrščeno kandidatko pri Zelenih Zalko Kuchling je "korak na desno presenetil in prestrašil". Po njenem se v prihodnjih letih na avstrijskem Koroškem "obeta katastrofalno politično obdobje".
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.