Gibraltarske oblasti so v četrtek zjutraj ob pomoči britanske mornarice ustavile supertanker Grace 1, ki naj bi v Sirijo prevažal surovo iransko nafto, s tem pa kršil sankcije Evropske unije.
Poteza je v Teheranu sprožila ogorčen odziv in zaostrila napetosti med Iranom in EU, ki je v soočenju med ZDA in Iranom v zadnjih tednih poskušala ohraniti dokaj nevtralno držo. Danes pa je Iran od Velike Britanije zahteval, da tanker nemudoma izpusti ter jo obtožil, da deluje na ukaz Združenih držav Amerike.
Visoki uradnik zunanjega ministrstva je na srečanju z britanskih veleposlanikom Robom Macairom, ki so ga poklicali na zagovor, potezo gibraltarskih oblasti označil za nesprejemljivo, piše AFP.
Iranske oblasti so ob tem London pozvale "k takojšnji izpustitvi plovila, glede na to, da je bil po trenutno razpoložljivih informacijah, tanker zasežen na zahtevo ZDA," se bere izjava za javnost.
Britanskemu veleposlaniku so predali tudi dokumentacijo o tankerju in njegovem tovoru, ki kaže, da je bila pot ladje povsem zakonita. Niso sicer pojasnili izvora nafte, niti kam je bila ladja namenjena.
Teheran vztraja, da je njihov tanker plul v mednarodnih vodah, zaradi česar je bilo dejanje britanske mornarice "piratsko". "Velika Britanija nima nobene pravice, da svoje enostranske sankcije ali sankcije Evropske unije proti drugim državam izvaja izven svojega ozemlja," so poudarili na iranskem zunanjem ministrstvu.
Takšen način delovanja je "popolnoma identičen brutalni politiki ZDA, proti kateri so evropske države vedno protestirale", so dodali.
"V 40-letni zgodovini Islamska revolucija nikoli ni bila izvor nobenih napetosti, a v luči arogance nismo nikoli odlašali z odzivi," je dejal Mohsen Rezai, iranski politik in sekretar sveta, ki svetuje iranskemu vrhovnemu verskemu voditelju Aliju Hameneju. Hkrati je posvaril, da bi lahko Iran zasegel britanski tanker. "Če Velika Britanija ne izpusti iranskega tankerja, bodo pristojni organi prisiljeni v povračilne ukrepe in zasego britanskega tankerja," je zapisal na Twitterju.
Evropa je sicer že leta 2011 prepovedala pošiljke nafte v Sirijo, a do sedaj ni bil zasežen še noben tanker. Gibraltarske oblasti po poročanju Reutersa 28-člansko posadko tankerja zaslišujejo in obravnavajo kot priče, ne kot osumljence kaznivih dejanj. Šlo naj bi sicer v večini za državljane Indije, Pakistana in Ukrajine.
Dokumentacija tankerja sicer kaže, da nafta prihaja iz Iraka, toda podatki o sledenju ladjam, v katere je Reuters dobil vpogled, kažejo, da je bila nafta natovorjena v iranskem pristanišču.
Spomnimo ...
Gibraltarske oblasti so v četrtek ustavile supertanker, za katerega so sumile, da je v Sirijo prevažal surovo nafto in s tem kršil sankcije EU.
Britanske oblasti so potrdile, da je operacija potekala približno štiri kilometre južno od tega britanskega čezmorskega ozemlja na območju, ki ga ladje uporabljajo za obnavljanje zalog. Britanija to območje obravnava kot svoje ozemeljske vode, Španija, ki si lasti suverenost nad Gibraltarjem, pa kot svoje.
Španski zunanji minister Josep Borrell je sicer pojasnil, da je bila ladja zasežena na podlagi ameriške zahteve Veliki Britaniji.
Svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost John Bolton je zaseg označil za "izjemno novico". "Amerika bo skupaj z zavezniki še naprej preprečevala, da bi se režima v Teheranu in Damasku okoriščala s to nezakonito trgovino," je poudaril.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.