Svetovna trgovinska organizacija je Evropsko unijo in ZDA pozvala k odpravi oziroma znižanju kmetijskih subvencij. Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy in za kmetijstvo Franz Fischler, ki predstavljata EU, sta poudarila, da je EU že storila velik korak naprej, ko je dosegla dogovor o reformi skupne kmetijske politike (CAP) in da so sedaj na potezi ZDA.

Komisar Fischler je ob dogovoru o reformi CAP poudaril, da je ta prijazna tudi do svetovne trgovine. Z njo se EU namreč poslavlja od sistema subvencij, ki je izkrivljal svetovno trgovino in bil v škodo predvsem državam v razvoju. Sicer pa je bistvo reforme spremenjen sistem finančne podpore evropskim kmetom, ki po novem ne bo več vezana le na proizvodnjo. Ta povezava se bo ohranila le v manjšem delu - načeloma naj bi na proizvodnjo ostalo vezanih 25 odstotkov subvencij -, v ospredje pa bo stopilo izpolnjevanje meril, kot so zagotavljanje varne prehrane, izpolnjevanje okoljskih standardov, varovanje zdravja živali in rastlin.
Generalni direktor WTO Supachai Panitchpakdi je na srečanju ministre opozoril, da bi lahko spor med EU in ZDA pomenil propad pogajanj o nadaljnji liberalizaciji trgovine, ki bodo potekala septembra v mehiškem Cancunu in na katera se prav v Montrealu ministri tudi pripravljajo. Zato se je zavzel za konsenz med obema blokoma.
Poleg tega, da je EU prepričana, da je glede kmetijskih subvencij storila dovolj in da je korak naprej na strani ZDA, so nekatere države prepričane, da tudi to ni dovolj. Še težji so pogovori o uvoznih subvencijah. Medtem ko si ZDA in nekatere velike izvoznice, kot sta Brazilija in Kanada, prizadevajo za znižanje uvoznih carin na enotno svetovno raven, pa si EU in Japonska želita omenjene carine zgolj znižati za nek enoten odstotek - tako, da se bodo po znižanju uvozne carine še vedno razlikovale med seboj.
Ker je tokratno srečanje ena zadnjih priložnosti za oblikovanje usklajenih predlogov pred jesenskimi pogajanji, je Panitchpakdi še opozoril, da bi neuspela pogajanja za svetovno skupnost pomenila signal, da je multilateralni sistem dogovarjanja odpovedal.
Srečanje spremljajo tudi protesti protiglobalistov. Policija je doslej aretirala kar okoli dvesto demonstrantov. Protestniki nasprotujejo svobodni trgovini in nenadzorovani globalizaciji, ki po njihovem mnenju bogatita le že bogate države na račun držav v razvoju in okolja.