Za tesnejšo koordinacijo proračunskih politik se je minuli teden zavzela Evropska komisija, njeni predlogi v tej smeri pa naj bi potrditev doživeli prihodnje leto, na spomladanskem vrhunskem zasedanju petnajsterice.

Na precej polnem dnevnem redu pa bodo ministri danes skušali doseči tudi preboj pri dogovarjanju o obdavčitvi prihrankov, kjer glavna ovira ostaja blokada v pogovorih s Švico o avtomatični izmenjavi podatkov o prihrankih. EU naj bi soglasje na to temo dosegla do konca letošnjega leta in današnji sestanek utegne biti zadnja priložnost. Dogovor s Švico je nujen zaradi učinkovitosti ukrepa, Bern pa nanj zaradi svoje tradicionalne bančne zaupnosti ne pristaja, pripravljen pa je obdavčiti prihranke državljanov unije in na ta način pridobljena sredstva posredovati EU.
Finančni ministri evroobmočja zaskrbljeni
Finančni ministri dvanajstih držav evroobmočja so v ponedeljek zvečer s precejšnjo zaskrbljenostjo preučili gospodarske razmere v Evropski uniji. Finančni ministri pričakujejo, da bo Evropska centralna banka znižala temeljno obrestno mero, kar bi bil "psihološko zelo pomemben signal".
V razpravi so se dotaknili tudi predloga Evropske komisije za tesnejšo koordinacijo proračunskih politik držav članic, ki naj bi pripeljala k prenovi temeljnega mehanizma za zagotavljanje gospodarske stabilnosti povezave, to je pakta o stabilnosti in rasti. Kot je po zasedanju priznal evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Pedro Solbes, pa je imelo nekaj ministrov dvome glede posameznih predloženih rešitev. Pogovore na to temo so sicer šele pričeli, predlogi komisije naj bi potrditev doživeli prihodnje leto, na spomladanskem vrhunskem zasedanju petnajsterice.

Do te razprave prihaja v obdobju, ki za gospodarstvo unije še zdaleč ni rožnato. Komisijina jesenska gospodarska napoved kaže, da bo EU v letošnjem letu zabeležila zelo skromno, komaj 0,8-odstotno rast, v letu 2003 pa naj bi se ta le počasi dvignila na 1,8 odstotka bruto domačega proizvoda. Prav tako gre za obdobje, ko so članice prvič resno prekršile določila omenjenega pakta - EU je tako proti Portugalski že sprožila postopek zaradi previsokega proračunskega primanjkljaja, enako pa grozi tudi Nemčiji in Franciji. O ustreznih predlogih za ukrepanje proti omenjenim državam bodo ministri govorili na januarskem zasedanju.