
Dogodek predstavlja zaključek afganistanske politične tranzicije, ki jo je sprožilo strmoglavljenje talibanskega režima pred štirimi leti. Ustanovnega zasedanja se je udeležil tudi ameriški podpredsednik Dick Cheney.
Na ustanovnem zasedanju v Kabulu so se sešli predstavniki 249-članskega spodnjega doma parlamenta (volesi džirga) in 102-članskega zgornjega doma (mešrano džirga), ki so bili izvoljeni na parlamentarnih volitvah 18. septembra. Zasedanje se je začelo z branjem iz korana, državno himno in ljudskimi pesmimi, nato pa so poslanci zaprisegli.
Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je zasedanje označil za znak afganistanske enotnosti. "To zasedanje dokazuje, da smo vsa ljudstva Afganistana enotna," je poudaril Karzaj. "To je pomemben korak k demokraciji," je dodal.
Poslanci so bili izvoljeni na podlagi svojega imena in osebnosti, ne pa pripadnosti določeni politični stranki oziroma idejam. Večina jih prihaja iz plemenskih tradicij in zagovarja "zmerni" islam. V 249-članskem spodnjem domu je 68 sedežev rezerviranih za ženske.

V afganistanski prestolnici so ob tej priložnosti dodatno poostrili varnostne ukrepe. Privrženci nekdanjega talibanskega režima so v zadnjih dneh zagrozili z napadi na "lažni parlament, ki so ga postavili ameriški osvajalci".
Ubiti trije afganistanski policisti
Nekaj ur pred začetkom zasedanja so v napadu na policijsko postojanko na vzhodu Afganistana ob meji s Pakistanom umrli trije afganistanski policisti. Kot je povedal guverner province Kunar, so postojanko ponoči napadli privrženci nekdanjega talibanskega režima.