Tujina

Slovenija bo za reševanje evra vplačala 342 milijonov

Luksemburg, 20. 06. 2011 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

EU bo dobila stalni krizni mehanizem za pomoč evroobmočju. Za mehanizem bo morala Slovenija v petih obrokih vplačati 342 milijonov, od skupno 80 milijard evrov vplačanega kapitala. Mehanizem bo imel sicer za 700 milijard kreditnega potenciala.

France Križanič-7
France Križanič-7 FOTO: Dare Čekeliš
Inšpektorji iz EU in Mednarodnega denarnega sklada se bodo v torek v Atenah srečali z novim grškim finančnim ministrom Evangelosom Venizelosom. Inšpektorji bodo v Grčiji ostali najmanj do srede.

Finančni ministri EU so se v Luksemburgu dogovorili o besedilu spremembe lizbonske pogodbe, potrebne za vzpostavitev stalnega kriznega mehanizma (ESM) v pomoč državam v območju evra z dolžniškimi težavami, je povedal šef evroskupine, luksemburški premier Jean-Claude Juncker. Stalni krizni mehanizem naj bi sredi leta 2013 nasledil obstoječ začasen sistem za zagotavljanje stabilnosti evra. Za 3. julij pa je napovedal še izredno zasedanje skupine, na katerem bodo govorili o pomoči Grčiji.

Stalni krizni mehanizem s kapitalom 700 milijard evrov, ki bo državam v območju evra služil kot kreditor na zadnji ravni, naj bi sredi leta 2013 nasledil obstoječ začasen sistem za zagotavljanje stabilnosti evra. Od 700 milijard evrov kreditnega potenciala bo 80 milijard evrov vplačanega kapitala, 620 milijard evrov pa kapitala na vpoklic.

Od omenjenih 80 milijard evrov bo morala Slovenija vplačati 342 milijonov evrov v petih obrokih po dobrih 68 milijonov evrov, ki jih bo treba začeti plačevati takoj po uveljavitvi sporazuma, je pojasnil finančni minister Franc Križanič. "Ko bo 95 odstotkov članic glede na kapital pristopilo, bo v kratkem treba plačati prvi obrok in potem v naslednjih petih letih preostale do polne omenjene vsote 342 milijonov evrov za Slovenijo," je pojasnil minister.

Slovenski potencialni prispevek se z 2,073 milijarde evrov povečuje na 3,664 milijarde evrov. Začasni mehanizem oz. družba za zagotavljanje stabilnosti evra (EFSF) je doslej predvideval 440 milijard evrov poroštev državam v območju evra v težavah, a je zaradi zagotavljanja najvišje bonitete trojni A tej družbi in s tem nizkih cen obveznic za EFSF dejansko zagotavljal le 250 milijard evrov efektivne zmožnosti posojil. V Sloveniji bo tako treba spremeniti zakon, pri čemer pa Križanič ne pričakuje večjih težav zaradi zavedanja, da je pomen območja evra za Slovenijo izjemen, in zaradi potrebe po kreditorju na zadnji ravni v pomoč državam v območju evra, ki bi se znašle v podobnih dolžniških težavah kot na primer Grčija.

Premier Pahor je danes na tiskovni konferenci o stanju v koaliciji govoril tudi o Grčiji, pri tem pa poudaril, da je paket pomoči Grčiji vezan tudi na zaupnico premierju Papandreuju.

Največ razprave je pri tem po Križaničevih besedah glede vključitve zasebnega sektorja, pri čemer se ministri strinjajo, da mora biti to izključno prostovoljno, in to na način, da jo tudi bonitetne agencije prepoznajo kot prostovoljno.

Že prej je bil v pogajanjih o stalnem mehanizmu po Križaničevih besedah rešen problem, kakšni so deleži posameznih držav. Slovenski je 0,428 odstotka, kar je nekoliko manj kot pri začasnem mehanizmu. To je Slovenija po ministrovih besedah dosegla s sklicevanjem na to, da je njena razvitost pod povprečjem EU in tako dobila začasni 12-letni aranžma za nižji delež.

Grški finančni minister Evangelos Venizelos (skrajno levo) je ob prihodu na srečanje evropskih ministrov obljubil, da bo Grčija izpolnila svoje zaveze za ureditev javnih financ.
Grški finančni minister Evangelos Venizelos (skrajno levo) je ob prihodu na srečanje evropskih ministrov obljubil, da bo Grčija izpolnila svoje zaveze za ureditev javnih financ. FOTO: Reuters

IMF opozarja EU na krizo dolžniškega sektorja

Mednarodni denarni sklad (IMF) je danes opozoril, da so potrebni bolj povezani ukrepi evropskih držav za rešitev dolžniške krize. Brez odločnega ukrepanja bi se lahko po mnenju sklada kriza prenesla na osrčje območja evra in imela posledično močne učinke na svetovno gospodarstvo. V območju evra se v splošnem zdravo okrevanje nadaljuje, vendar bi lahko dolžniška kriza v obrobnih državah evrskega območja poslabšala te ugodne obete. Še veliko dela bo potrebnega za zagotovitev dinamične in prožne monetarne unije, je IMF zapisal v danes objavljenem predhodnem poročilu o stanju evrskega območja.

Za spopadanje s krizo na obrobju območja z evrom je potreben bolj povezan in kooperativen pristop, meni IMF in opozarja, da bi se lahko napetosti brez odločnega ukrepanja zaradi močno prepletenih fiskalnih in finančnih težav hitro prenesle v središče območja evra in se močno odrazile tudi na svetovni ravni. IMF izpostavlja, da močno jedro območja evra vleče naprej periferne države, kot so Grčija, Irska in Portugalska.

Kam naj gre denar?

Lahko si samo mislim, kako težko je skozi okno gledati protestnike in hkrati v roki držati telefon, na katerem je na drugi strani Barroso, ki čaka na sprejem reform. Borut Pahor

S privatizacijo naj bi Grčija do leta 2015 zbrala 50 milijard evrov. Med državami v območju evra se sicer krešejo mnenja, kam naj gre ta denar. Nemčija se zavzema za to, da bi Atene celotno vsoto porabile za ureditev javnih financ, torej znižanje ogromnega grškega javnega dolga.

A nekatere države, med njimi Finska, Nizozemska in tudi Slovenija, se zavzemajo za to, da bi šel del tega denarja, pridobljenega s privatizacijo, v začasni mehanizem za zagotavljanje stabilnosti evra kot jamstvo, da bodo posojila Grčiji povrnjena.

Grški parlament naj bi o varčevalnih ukrepih grške vlade pod vodstvom Georgeja Papandreuja, ki so pogoj za nadaljnjo finančno pomoč državi in njeno rešitev pred bankrotom, glasoval v sredo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11

KOMENTARJI (102)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

yarrick
21. 06. 2011 23.17
upornik007 21.06.2011, 21:27 LOL, dobro veš sam kak to gre, zato...Itak d ga more, ko pa ma tolk prostozidarjev okol sebe ;) , ti ga ne bodo kar tko izpustili iz rok.Na žalost je naša država že davno tega bila prodana, sedaj pa je prišel čas izročitve.seveda NAS(prebivalcev) NI NIHČE NIKOLI VPRAŠAL ČE SE S TEM STRINJAMO ... toliko o demokraciji, eh.
upornik007
21. 06. 2011 21.27
"Lahko si samo mislim, kako težko je skozi okno gledati protestnike in hkrati v roki držati telefon, na katerem je na drugi strani Barroso, ki čaka na sprejem reform." Borut Pahor saj ga ne rabis poslusat joooooooooj hlapec en
upornik007
21. 06. 2011 21.01
grcija bo bankrotirala pa to je jasno ni ji pomoci !!
just.do.it
21. 06. 2011 18.26
Kot sem ocenil sam, in v to popolnoma verjamem...delam veliko delo. Vem da sem včasih v očeh nekaterih, lahko bi rekel nekako nepriljubljen. Ampak to ne pomeni nujno da je slabo. EU od nas zahteva solidarnost do Grčije, kajti jutri smo lahko v njihovi koži mi. Kljub temu sem se odločil da bo Slovenija morala v petih obrokih vplačati slabih 400 milijonov evrov, kar ni malo denarja, in tega se zavedam. Verjamem tudi da je težko preživeti z manj kot 500 evri na mesec, saj sam ne morem preživeti z 3000 .šmmrk. Denarja ni več ..Dvajset letno plenjenje oz. kraja družbenega premoženja je pustilo pečat. Prisiljeni bomo zategniti pas in se podati novim izzivom nasproti. V mislih sem imel ostre varčevalne ukrepe. Lahko bi temu rekli novodobno suženjstvo. Če še ne veste....novodobni lastniki sužnjev se imenujejo delodajalci, sužnji pa delojemalci. Ja krucefiks, pred nami so zelo težki časi in prihajajo še težji... in tega se zavedam..šmrk.šmrk.....So What?....z ratifikacijo lizbonske pogodbe smo se odpovedali nacionalni suverenosti in še čemu...šmrk. Slovenci smo hlapčevski narod in v kolikor bo potrebno bom upošteval vsa priporočila in smernice mojih evro-usa kolegov..šmrk.šmrk
rajak
21. 06. 2011 17.08
za dijaki ni denarja za EU pa veliko
kozmonavt
21. 06. 2011 16.38
geronemo: NATO - vojaška organizacija, ki je izgubila svojo funkcijo protivteži varšavskemu paktu po razpadu le tega UN - združeni narodi, ki imajo zametke nastanka takoj po prvi svetovni vojni z namenom preprečevati podobne scenarije ter zagotavljati da se človekove pravice po svetu ne kršijo,... (bolj ali manj uspešno) EU - nastanek po drugi drugi svetovni vojni (1950), z idejo združit evropo v miru in gospodarstvo, slednje kot edini možni način konkurirati ameriki in podobnim... torej kaj imajo te organizacije skupnega? Saj se strinjava da se slovenija potaplja, vendar ne zaradi EU, pač pa zaradi DOMAČIH nesposobnežev in vojnih dobičkarjev. Z krizo je seveda padla vrednost €, vendar sorazmerno z krizo, ki pa je pri nas veeeeeeeliko večja kot v evropskem povprečju, bi tudi tolar veeeeliko padel, medtem ko se eu počasi pobira iz krize v sloveniji še (tako se zdi) nismo zadeli dna in ko ga enkrat bomo se sami zlepa ne bomo več postavili na noge, da bi takem primeru ostali izolirani kot severna koreja se meni ne zdi pametna zamisel. Pomisli da smo si za stanje v sloveniji večinoma krivi sami, saj smo država korupcije, kar je bilo kaj vrednega v sloveniji so prodali, okradli, ogoljufali slovenci kot sem nekatere že izpostavil v nekem komentarju poprej. Smo narod nevoščljivcev, mešetarjev, prodajalcev megle, včasih se vprašam na kaj bi kot slovenec lahko bil ponosen (razen kakšne narave, ki pa ni lepa zardi naših zaslug)
big_foot
21. 06. 2011 15.05
hudika, sedaj bi bilo pa dobro če bi SLO razglasila bankrot. Tako bi vsaj kaj dobili iz tiste malhe, drugače bodo le Grki in ostali ki so prvi pri koritu ven pobirali. Za nas bo pa potem ostala prazna vreča.... kot ponavadi.
Strelja?ko
21. 06. 2011 14.00
Smešno, slo fok nima soudou, vlada ne da, zdaj še to... Ajej ne
Geronemo
21. 06. 2011 12.53
Kozmonavt: kako pa veš da bi tolar postajal ničvreden???? A z krizo ni padla vrednost EUR-a??? Sicer pa ni važno kakšno valuto imamo, če se bomo ozirali na države ki so po prebivalstvu 40x večje in močnejše od Slovenije, potem bo vse pri nas propadlo, ker se gremo nekega sledenja gospodarstva kateremu niti v teoriji ni možno slediti... In to nas bo pokopalo... Nimamo infrastrukture, nimamo VEČ lastne proizvodnje, nimamo neke dolgoročne politike, nimamo denarja, nimamo nič, smo pa v EU in kaj nam to pomaga...??? Da se lahko zakreditiramo in bodo to naši zanamci plačevali 3x dražje??? Če bi slovenija preusmerila gospodarstvo k samovzdržnosti, in mogoče leto ali dve delala na tem da začnemo normalno dihati, potem tudi za izvoz in uvoz ne bi bilo problema... Kaj pa nam zdaj delajo, še to kar imamo pokupijo tujci, mi pa od njih kopujemo dobesedno in ga dajemo našim otrokom v usta... Oprosti ampak potem imam raje 3x dražjo slovensko papriko kot neko uvoženo gnilobo polno nekih dodatkov in bakterij... Kaj imata UN in NATO skupnega, nato pa se vprašaj kaj ima EU in UN skupnega...??? Malo se pozanimaj... In dokler boste fokusirani samo na nek denar in s tem človeka izpodrinili, smo slovenci obsojeni na smrt... In kot narod bomo ziher čez 200 - 400 let izginili iz tega obličja zemlje... To je je rezultat pripojitve k EU... Vse je v eni vlku buli... Če ne bi bilo krize bi nas tajkunčki pokupili in popapcali... oz. so nas... saj smo izgubili vsa največja in najdonosnejša podjetja ki so bila sinonim za slovensko kvaliteto... Brezveze govorit ker je zaradi eura polovico gospodarstva propadlo... Ne vem ampak očitno ljudje ne vidite da smo z vstopom dobili v EU dobili regulator v vseh proizvodnjah po kateremu se moramo držati drugače se ne moremo z Evropo iti trgovine... Ironija pa je da je ta standard postavila država ki je po razvoju 20 let pred nami... In čemu potem služimo mi kot samo smislu ovčic ki bodo pile in jedle to kaj bo vlki kmet rekel!? Brezveze komentirat....
janez6b
21. 06. 2011 12.36
Eu nikoli ni imela dobrega namena za ljudi, vsak dan imate polno dokazov, da je evropska unija namenjena eliti, ki neizmirno bogati, medtem ko se eu utaplja v dolgovih. Zasebne banke posojajo denar eu, oz njenim članicam da lahko te rešujejo druge članice- BOLANO če kdo v tem vidi kej dobrega.
janez6b
21. 06. 2011 12.31
evropska unija je konstrukt za razbitje družbe na dva pola- elito in služabnike. Posojamo en drugemu, da bomo kmalu vsi zapufani do amena, libija z nikakršnim zunanjim dolgov je pa trn v peti mednarodni skupnosti, ker se ne pustijo ropat, kot eu. BRAVO *, kaj mislite zakaj gre hrvaška v eu, ne zato ker bi lahko ker dobrega prinesla,ampak da bo eu še bolj obubožana, hrvaška bo pa izgubila vso nacionalno suverenost.
ochi
21. 06. 2011 12.17
res je, brez eu in evra bi bili kot cunja pomočena v parafin čakajoč na naslednjo sušo, kot hrvaška. zakaj imamo pa probleme v eu je pa drugo vprašanje. kdo nas je zaj?
Elvis Šiši?
21. 06. 2011 12.08
evropska unija propada zarad amerike in njenih pufov usi se pufajo banke bogatijo ,mislš da bo kj tvoje u zapufani državi sam pršli bojo in nam uzeml use in usm vs ta minus se dela že par desetletij in en dan bojo sam povlekel ćrto in rekel nč več posojanja zdej sam vračanje in ceu svet bo doužen izraelu in njegovim bankerskim familijam .nwo is coming
kozmonavt
21. 06. 2011 11.35
geronemo: 1) slovensko gospodarstvo že tretje leto peša, brezposelnost raste, socialne pravice se krčijo,itd - nevem če je za to kriva eu, pomisli koliko časa je sedanja vlada na oblasti?! 2) patrije in vojaške misije, tukaj ne vidim povezave z eu (NATO vsekakor ni bila pametna zamisel) 3) kaj bi pomagala lastna proizvodnja sadja in zelenjave, ko pa bi cene tudi teh dobrin rasle, saj bi denar postajal ničvreden. EU nam je prinesla veliko stabilnejšo valuto kot sit, odprte meje, za delo v "tujini" ne potrebujemo vize, lažje ter več sodelovanja na področju znanosti, poenotenje izobraževalnih programov(kar pa ima seveda tudi nekaj slabih strani), saj so slovenske fakultete na ta način v veliko večjem obsegu priznane tudi v tujinim,...
Geronemo
21. 06. 2011 11.03
kozmonavt: Zbudi se in poglej malo okoli sebe kako nas EU rešuje... Če si že tako pameten in informairan pa ti meni povej, kateri državi, ki je vstopila zadnjih 7 let v EU je bila pametna odločitev in za narod modra pridobitev? Nemčija in Francija pod tiho taktirko Britanije dobro vedo čemu je bila EU ustanovljena... In vsi vi pametnajkoviči ki mislite da veste samo zato ker v časopisih tako piše predlagam da pogledate malo zunaj teh okvirčkov kaj se v resnici dogaja... Kaj je Slovenija imela od vstopa v EU??? Da vas čujem.... poleg nekih brezveznih birokratskih cukrov valute EUR in odprtih meja NIČ.... Slovensko gospodarstvo že tretje leto zapored peša, brezposelnost raste, socialne pravice se krčijo, delavske pravice se brišejo, itd itd... Glavno da imamo 120 Patrij, na kosovu, v afganistanu itd.. tuje misije... in javnega dolga da glava peče... Si omenil inflacijo... Saj inflacija bi zadela tudi slovenijo, ampak ker na našem tržišču ne bi bilo EU regulative in trgovinskih zakonov bi zdaj imeli lastno proizvodnjo sadnja, zelenjave, mesa in žitnih izdelkov po nizkih cenah in bi kava pač bila luksuz... Bog pomagaj, v krizi bi se treba nečemu odpovedati... in bi se pač odpovedali kavi.. Zdaj ko pa je škoda narejena pa je Sloveniji najlažje da se odpove lastnemu narodu... In zato nam dobesedno pljuvajo v obraz in krčijo pravice... zakaj??? KER JE EU TAKO NAROČILA... In to je tvoj evropski paradiž...
kozmonavt
21. 06. 2011 10.38
lepo vas prosim, kaj pa bi slovenija brez eu in evra, inflacija bi bila astronomska, razni pametnjakoviči ki govorijo da bi je kava pred evrom stala 110 sit, sedaj pa 1,1€, naj se zavedaj da če nebi bilo evra bi danes dajali 1000sit za kavo. slovenija toni in samo eu nas lahko reši. sami imamo preveč jankovičev, zidarjev, tovšakov ter raznih golobičev, ulter in ostalih gnid ki samo skrbijo da imajo polne denarnice na račun delavcev.
Geronemo
21. 06. 2011 10.28
Referendum za izstop Slovenije iz NATA, ZN, in EU... Za koga delamo zadnja 4 leta?? Za tajkune in za glasbene želje Evropske Unije... Vse so nam porinli kar je le možno, zdaj še nam bodo počasi diktirali kaj bomo jedli in kje bomo spali...
Follow me
21. 06. 2011 09.37
Itak čez eno leto bomo morali dat še eno finančno injekcijo 400mio€
ll369
21. 06. 2011 08.31
Mi je kar slabo ko berem take clanke.... Nasim politikom se predobro godi in sploh ne vidijo kako zivi povprecen drzavljan, ki jih je postavil na oblast in ki placuje njegovo zabavo..... Na ceste, pa politike pred sodisce....
cirenij
21. 06. 2011 06.49
Res ne moreš razumet teh naših politikov. Za druge ni problem, pri nas pa vsakodnevno rajda na novo brezposelnih, brezpravnih delavcev. Pa niti vlada, niti stranke, niti izvoljeni parlamentarci ne predlagajo restriktivne zakonodaje, ki bi pobrala tam kjer je. Le očitke in polena mečejo drug drugemu. Samo na plečih revežev. In rešujeno Evro, ki nam je 100% zvišal življenske stroške. Pred dvajsetimi leti smo si drugače predstavljali. Naj prenehajotisti z nekaj 1000 EU dohodkov mesečno prodajat floskule na proslavah.