Iz zapora v mestu Multan so v sredo izpustili kristjanko Asio Bibi, ki je pretekli teden oproščena bogokletja, zaradi katerega je prestajala smrtno kazen. Bibijeva, sicer mati pet otrok, se je leta 2009 zapletla v spor s svojimi sosedami leta 2009 med delom v sadovnjaku, ker ji kot kristjanki niso dovolile, da bi se dotaknila posode z vodo. V sporu je po navedbah imama užalila preroka Mohameda, zaradi česar so jo obsodili na dosmrtno ječo. Nato so jo na njenem domu tudi pretepli, med tem pa je po navedbah njenih prijaviteljic priznala očitano dejanje. Temu je sledila policijska preiskava in njeno priprtje.
Navkljub temu, da jo je pakistansko vrhovno sodišče minuli teden oprostilo, je Abibijeva ostala v zaporu, saj so se zagovorniki radikalnih politik in njihovi podporniki odpravili na ulice in zahtevali njeno takojšnjo usmrtitev. Pakistanske oblasti so se ravno zaradi bojazni, da se nemiri na ulicah ne bi še bolj okrepili, odločile, da jo bodo zadržale v državi oziroma ji preprečile, da jo zapusti, poroča BBC.
Medtem so tamkajšnji mediji poskrbeli za zmedo, ko so objavili, da so Abibijevo odpeljali v drugo državo. Pakistanske oblasti so to potezo označile za ’ekstremno neodgovorno’ ravnanje, ker mediji niso počakali na uradno potrditev občutljive informacije. Njihove objave so temeljile na izjavah njenega odvetnika, Saiful Muluka, ki se je zatekel na Nizozemsko, potem ko so mu v domači državi grozili s smrtjo.
Medtem pa je ZDA, Veliko Britanijo in Kanado za podelitev azila zaprosil tudi njen mož, saj je življenje njune družine v Pakistanu po njegovem mnenju prenevarno. Tako naj bi jim več evropskih držav že ponudilo pomoč.
Pakistanske oblasti, ki so islamističnim skupinam v zameno za umiritev razmer ponudile, da Abibijeva države ne bo mogla zapustiti, so napovedale, da bodo glede tega začele tudi uradne postopke.
Navkljub njihovim napovedim pa so na ulicah mesta Karači znova izbruhnili protesti podpornikov islamističnih strank in pozivali k njenemu obglavljenju. "Lahko žrtvujemo svoja življenja, ne moremo pa popuščati glede spoštovanja preroka," je dejal eden od govornikov na protestih.
Zaradi obtožb o bogokletstvu umorjenih več deset ljudi
V Pakistanu živi 140 milijonov ljudi, večina katerih je muslimanov. Islam ima status državne religije. Javna podpora strogim zakonom glede bogokletstva je v državi, ki leži v Južni Aziji in na Srednjem vzhod, močna. Sprejem hudih kazni podpirajo najbolj radikalni politiki, deloma tudi kot način krepitve njihove podporne baze.
Kritiki omenjenih zakonov pogosto poudarjajo, da se ti pogosto uporabljajo za maščevanje osebnih sporov in da obsodbe temeljijo na trhlih dokazih.
Velika večina obsojenih je muslimanov oziroma članov skupnosti Ahmadi, vse od začetka 90. let pa je bilo zaradi obtožb o bogokletstvu v državi obsojenih tudi veliko Kristjanov, čeprav ti predstavljajo zgolj 1,6 odstotka vsega prebivalstva. Kristjani so bili v zadnjih letih tudi tarče večjega števila napadov. Od leta 1990 pa je bilo v Pakistanu zaradu obtožb o bogokletstvu umorjenih najmanj 65 ljudi.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.