Britanski laboratorij Weybridge je, potem ko je na farmi poginilo okoli 2500 puranov, včeraj potrdil, da so bile živali okužene s človeku nevarno različico ptičje gripe H5N1.
Britanske oblasti so poleg pokola perutnine sprejele še druge ukrepe: uvedbo trikilometrskega zaščitnega in desetkilometrskega pasu nadzora ter prepoved prostega gibanja za živali.
Zaradi okužbe z virusom ptičje gripe H5N1 je do zdaj umrlo najmanj 165 ljudi, večina med njimi v Aziji. Nazadnje je umrla 22-letna Nigerijka - to je prvi primer človeške žrtve H5N1 v tej afriški državi, kjer je glede na navedbe tamkajšnje vlade ptičja gripa močno razširjena med perutnino.
WHO: Evropa naj se ne uspava
Svetovna zdravstvena organizacija je ob pojavu virusa ptičje gripe v Veliki Britaniji opozorila, da evropskih držav ne sme "uspavati lažen občutek varnosti pred ptičjo gripo".
Velika Britanija in ostale evropske države so lahko ravno tako kot Afrika ali Azija vir mutiranega virusa H5N1, ki bi se hitreje širil med ljudmi, je dejal tiskovni predstavnik WHO Gregory Hartl.
Mutacija se lahko pojavi kjerkoli, pravi Hartl in dodaja, da je nekdo ob pojavu ptičje gripe v Veliki Britaniji dejal, da se to ne bo zgodilo v Evropi. "To je primer lažnega občutka varnosti," pravi Hartl.
Znanstveniki se bojijo, da bi lahko človeku nevaren virus H5N1 mutiral v obliko, ki bi se laže prenašala med ljudmi in tako sprožila globalno pandemijo.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.