Newyorški bogataš Donald Trump je v torek brez težav osvojil strankarske volitve za predsedniškega kandidata republikancev v zvezni državi Washington. Sam je bil v Novi Mehiki, kjer so njegovo zborovanje motili nasilni protesti.
Trump je praktično osvojil republikansko predsedniško nominacijo, saj več nima nasprotnika, čeprav so bili na glasovnicah Washingtona še imena Teda Cruza ter Johna Kasicha in Bena Carsona. Cruz in Kasich sta od kandidature odstopila, ko so bile glasovnice že natisnjene, Carson pa nikoli ni uradno sporočil v Washington, da več ne kandidira.
Trumpu sedaj uradno manjka še okoli 40 delegatov do 1237, kolikor jih je potrebno za osvojitev nominacije, kar bo imel že 7. junija.
Trumpa prekinjali že med zborovanjem, pred dvorano so zažigali majice, nato so razbijali okna in se spopadli s policijo
Newyorčan se niti ni trudil s kampanjo v Washingtonu, ampak je obiskal Albuquerque v Novi Mehiki, kjer so ga na zborovanju prekinjali protestniki s transparenti, da je Trump fašist in ga ne morejo več poslušati. Kandidat jim je odvrnil v svojem slogu in jih pozval, naj se vrnejo k mamicam, če še nosijo plenice.
Protestniki so se pred dvorano, kjer je svoje privržence navduševal Trump, spopadli tudi s policijo. Med drugim so zažigali majice s Trumpovimi volilnimi gesli. Uničili so steklena vrata dvorane. Ko je posredovala policija in jih pričela usmerjati stran od dvorane, so se uprli. Skakali so po policijskih vozilih, zato so policisti v nekaterih primerih uporabili dimne zavese. Da so uporabili tudi solzivec, policija zanika.
Policisti so sporočili, da so aretirali tri osebe, ki so povzročale nemire znotraj poslopja med samim Trumpovim nastopom. Trump je nato dogodek zapustil.
He was the first to protest during Trump speech. @fbihop @nm_uprising pic.twitter.com/lRWQukNQm6
— Shaun Griswold (@shaun505) May 25, 2016
Proti Trumpu sicer glasno protestira tudi 400 pisateljev na čelu s Stephenom Kingom, ki so podpisali spletno pismo z obsodbo njegovega spodbujanja najbolj nizkotnih in nasilnih elementov ameriške družbe.

Na demokratski strani volitev ni bilo, prav tako tudi ne nasilja. Vodilna Hillary Clinton ima že 2305 delegatov za konvencijo v Philadelphii, kjer bo potrjena kot zmagovalka, njen protikandidat Bernard Sanders pa jih je zbral 1539. Za zmago jih je potrebnih 2383 in Clintonova jih bo imela dovolj 7. junija, podobno kot Trump.
Sanders ne namerava odstopiti od tekme kljub matematiki, ki mu ni naklonjena in kupuje oglase po Kaliforniji. V Kentuckyju, kjer je pred dnevi zmagala Clintonova z minimalno prednostjo, pa zahteva ponovno štetje glasov, čeprav si bosta v vsakem primeru oba še vedno razdelila 27 delegatov.

Vodstvo stranke ga pusti pri miru, saj noče jeziti njegovih podpornikov, ki jih bo novembra potrebovala Clintonova. Vodja senatnih demokratov Harry Reid je v torek dejal, da bi bilo treba Sandersa pustiti pri miru, saj je dober možak in na koncu naj bi se vse dobro izteklo.
Nekdanja državna sekretarka Sandersa več ne upošteva in se posveča le še Trumpu, s katerim se bo pomerila novembra na splošnih volitvah. V torek je obujala njegove izjave pred zadnjo finančno krizo in propadom nepremičninskega trga, ko se je pridušal, da bi bil nepremičninski zlom zanj zelo dober glede zaslužka.
Clintonova se je zgražala, da je služil, ko so milijoni ostajali brez strehe nad glavo. Trump ji je odgovoril, da je za poslovneža normalo, da služi, ko drugi izgubljajo in Amerika naj bi to potrebovala.
Trump Clintonovo napada preko njenega moža in objavlja oglase z ženskami, ki so Billa Clintona obtoževale spolnih nadlegovanj, posilstev in podobnih dejanj. Malce nerodni pa so posnetki Trumpovih izjav iz časov, ko je bil še prijatelj z nekdanjim predsednikom in prvo damo.
Tako je namreč leta 1997 za CNN povedal, da je Clinton odličen predsednik, Paula Jones, ki ga je obtoževala nadlegovanja, pa navadna "luzerka". Naslednje leto je na televiziji Fox menil, da je Clinton žrtev preganjanja žensk, ki so resnično neprivlačne. Trump se doslej še ni odzval na te svoje izjave izpred desetletja, ampak bo danes zbiral denar zase in za republikanske kandidate.
Doslej je trdil, da se sam financira in da ne potrebuje nikogar. Sedaj pa pravi, da dela uslugo republikanski stranki, čeprav bo največ denarja pobral za svojo kampanjo. Neumen bi bil, če ne bi, saj Clintonova računa, da bo za boj proti njemu porabila do milijarde dolarjev.
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.