
Romunijo že nekaj časa pretresa ekonomska in socialna kriza. Tudi začetek novega delovnega tedna je tako zaznamovalo nadaljevanje stavke, danes naj bi po napovedih stavkalo več kot 30.000 delavcev javnega sektorja, ki se upirajo znižanju plač. Vlada jih je namreč znižala za kar četrtino.
Kaos pa se je nato naselil tudi v vladno palačo. Minister za notranje zadeve je odstopil, opozicija pa je zahtevala tudi odstop premierja. Visoki predstavniki policije so se medtem zbrali na kriznem sestanku s predsednikom. Kaj so se dogovorili, še ni znano.
Odstop notranjega ministra Vasila Blage je povezan s protestom policistov, o čemer smo že poročali. V petek se je namreč več tisoč policistov pridružilo stavki in med shodom mimo predsedniške palače v Bukarešti vzklikalo gesla proti Traianu Basescuju in celo metalo jajca v palačo ter zahtevalo njegov odstop. Basescu se je zato odločil, da policija ne bo več del spremstva predsednika Romunije.
Protestniki so uprizorili nezakonit protest in pozabili na svojo prisego, je danes dejal Blaga, sicer tesen zaveznik predsednika Basescuja, ki se je odločil, da zato odstopi. Vlada se očitno s tem ne obremenjuje preveč – njegovo zamenjavo so namreč že našli. Politično precej neznanega Traiana Igasa naj bi imenovali na položaj že danes.
20 milijard evrov pomoči
Romunska vlada, ki skuša rešiti državo v ekonomskem razsulu, je pod velikim pritiskom. Da bi spodbudila ekonomijo, je sprejela vrsto varčevalnih ukrepov, med drugim je močno znižala plače in zvišala davke.
Vlada predsednika Basescuja je morala namreč zaradi proračunske luknje zaprositi za posojilo Mednarodni denarni sklad, ki je tej državi namenil 20 milijard evrov pomoči. Prejšnji teden je Evropska komisija odobrila še nova dva obroka v okviru tega posojila
Romunija se je v zameno za sredstva morala zavezati k drakonskim varčevalnim ukrepom, ki predvidevajo obsežna odpuščanja v javnem sektorju, za četrtino nižje plače javnih uslužbencev in dvig davka na dodano vrednost z 19 na 24 odstotkov. Ukrepi med ljudmi pričakovano niso naleteli na odobravanje, zato javni uslužbenci, ki imajo že tako večinoma nizke plače, že več mesecev stavkajo in protestirajo proti dodatnemu zategovanju pasu.
Dodatno razmere otežuje tudi dejstvo, da Basescujeva vlada nima zakonodajne večine, zato je še toliko težje najti konsenz glede tega, kako reševati situacijo.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.