V nacionalnem parku Hwange v Zimbabveju, kjer je julija ameriški zobozdravnik ustrelil leva Cecila, kar je sprožilo zgražanje po vsem svetu, so zdaj zastrupili enajst slonov. Še tri slone so našli zastrupljene v nacionalnem parku Matusadona na zahodu Zimbabveja.
Vir iz nacionalnega parka Matusadona je povedal, da so slone zastrupili namenoma, najverjetneje s pomarančnimi olupki, ki so bili napojeni s cianidom. Sloni iz nacionalnega parka Hwange pa so se zastrupili z lizanjem soli, ki je bila pomešana s cianidom.
Štiri slone so našli brez okel, medtem ko so jih ostali še imeli, zato varuhi nacionalnih parkov predvidevajo, da je divje lovce nekdo ali nekaj zmotilo in so odšli, preden bi vsem slonom vzeli okle. Nekateri zastrupljeni sloni so bili sicer premladi, da bi sploh že imeli okle, najmlajši je imel le tri mesece.
''Gre za grozljivo smrt,'' je povedal Carel Verhoef, dolgoletni izkušeni afriški vodič iz južnoafriškega Cape Towna. Cianid namreč vpliva na dihanje in funkcionalnost, sloni pa posledično poginejo zaradi zadušitve. ''Če je bila sol zastrupljena, bi lahko poginile tudi druge živali, kar bi vplivalo na celoten ekosistem,'' je povedal. Na kraju dogodka so namreč našli tudi mrtve jastrebe in divjad, ki so bili prav tako zastrupljeni s cianidom, so povedali varuhi nacionalnega parka. Zimbabvejska policija je sicer sporočila, da so aretirali pet osumljencev.

To pa ni prvi primer, ko so divji lovci uporabili cianid. Leta 2013, se je v enem samem dogodku v nacionalnem parku Hwanga zastrupilo okoli 300 slonov, ki so bili žrtve divjih lovcev, zaradi vse večjega povpraševanja na črnem trgu po slonovini.
Zaradi številnih rudnikov je cianid v Zimbabveju lahko dostopen. Zaradi tihe smrti pa je všeč tudi divjim lovcem, saj bi s streli vzbudili preveč pozornosti.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.