Britanska policija je preiskavo smrti nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka uradno prekvalificirala v preiskavo umora, obenem pa sporočila, da "je treba poudariti, da do zaključkov o uporabljenih sredstvih, motivu ali identiteti tistih, ki bi lahko bili odgovorni za Litvinenkovo smrt, še niso prišli".

Podobno so storili ruski preiskovalci, ki poleg Litvinenkovega umora preiskujejo tudi poskus umora zasebnega agenta Dimitrija Kovtuna, ki se je 1. novembra v londonskem hotelu Millenium srečal z Litvinenkom. Nekaj ur kasneje je ta zbolel.
Kot so sporočili iz urada ruskega generalnega tožilca, tudi Kovtun kaže znake zastrupitve z radioaktivno snovjo. Ruska tiskovna agencija Interfax pa poroča, da je Kovtun, ki je tako kot Litvinenko v preteklosti delal za nekdanjo rusko obveščevalno agencijo KGB, padel v komo. "Zdravniki so njegovo stanje označili za kritično," naj bi jim dejal vir, ki ni želel biti razkrit. Odvetnik en od prič v primeru Litvinenko je navedbe zanikal. Povedal je, da se Kovtunovo zdravstveno stanje od srede, ko so se z njim pogovarjali britanski preiskovalci, ni spremenilo.
V bolnišnici je tudi Andrej Lugovoj, ena ključnih prič v primeru, ki se je na dan zastrupitve skupaj s Kovtunom sestal z Litvinenkom. Britanski preiskovalci na njegovo zaslišanje še čakajo, doslej so ga že večkrat preložili.
Lugovoj je po Litvinenkovi smrti obiskal britansko veleposlaništvo v Moskvi in zanikal vpletenost v njegov umor. Britanski diplomati so nato v stavbi naročili merjenje radiacije, ki so ga tudi res odkrili. Kot so sporočili, sevanje ne ogroža zdravja tam zaposlenih.
Sedem natakarjev zastrupljenih s polonijem?
Medicinske analize so pri sedmih zaposlenih v baru hotela Millenium, kjer se je Litvinenko po zastrupitvi z radioaktivnim plutonijem 210 ustavil na pijači, odkrile sledi nevarnega izotopa. Kot so sporočili z britanske Agencije za varovanje zdravja so bili izpostavljeni samo majhnim količinam polonija 210. Kratkoročnih tveganj zanje zato skorajda ni, glede na prve teste pa tudi na dolgi rok njihovo stanje skoraj ni ogroženo.
Pogrebne slovesnosti za Litvinenkom
Dva tedna po njegovi smrti so Litvinenka pokopali v Londonu. Pogrebnih slovesnosti se je udeležilo okoli petdeset prijateljev in članov Litvinenkove družine, med njimi tudi njegova vdova in 12-letni sin Anatolij. Po molitvi v londonski mošeji so Litvinenka položili k počitku na pokopališču Highhate. Nekdanji pripadnik ruske obveščevalne službe KGB si je pred smrtjo zaželel muslimanskega obreda, saj je, kot je povedal njegov oče, dva tedna preden je umrl in torej takrat, ko je že bil zastrupljen, prestopil v islam.
Pred pogrebom so se pojavljala ugibanja, da bo pokopan v mošeji, vendar pa tega zaradi nevarnosti sevanja niso dovolili. Iz istega razloga med molitvijo v mošeji ni bilo Litvinenkovega trupla. Britanske zdravstvene oblasti so sicer v začetku tedna sporočile, da pokop Litvinenka, če bo le v zapečateni krsti, ne predstavlja nevarnosti javnemu zdravju.
Nekdanji ruski premier Jegor Gajdar je prepričan, da je njegovo skrivnostno in nenadno bolezen povzročila zastrupitev, za katero po vsej verjetnosti stojijo nasprotniki ruskih oblasti. "Lahko krivite male zelene možice, toda če ostanemo v mejah razuma, govorimo točno o zastrupitvi," je v današnji izdaji dnevnika Vedomosti zapisal Gajdar, katerega bolezen zdravniki sicer nikoli niso uradno pripisali zastrupitvi.

Nekdanji premier sicer ne verjame, da bi bile za zastrupitev tako njega kot tudi nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka odgovorne ruske oblasti, saj naj Litvinenkova smrt, ki je močno škodila ugledu Rusije v svetu, ne bi bila v interesu Kremlja. "To pomeni da za tem, bolj verjetno kot ne, stoji nekdo od odkritih ali skritih sovražnikov ruskih oblasti, tistih, ki si želijo nadaljnjega radikalnega poslabšanja vezi med Rusijo in Zahodom," je zapisal Gajdar.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.