Ameriški plastični kirurgi si manejo roke. Obsesija s selfiji (prevod v slovenščino naj bi se glasil sebek) oziroma avtoportreti je namreč poskrbela, da si številni želijo popraviti marsikaj na svojem obrazu, samo da bi čim bolje izgledali na omenjeni fotografiji, ki se bo nekaj minut kasneje znašla na enem izmed družbenih omrežij.
Anketa med 2700 člani ameriške akademije za plastične operacije obraza je pokazala, da ima eden od treh zdravnikov povečan obseg dela zaradi pacientov, ki se vse bolj zavedajo oziroma obremenjujejo s svojim izgledom na družbenih omrežjih. Opazili so kar 10-odstotno povečanje operacij nosu v letu 2013 v primerjavi s 2012, 7-odstotno rast presaditve las in 6-odstoten porast posegov okoli oči.
''Število posegov je v zadnjem letu in pol do dveh let zraslo za okoli 25 odstotkov. To je veliko,'' je dejal plastični kirurg Sam Rizk, ki deluje na Manhattnu. ''V ordinacijo pridejo s telefoni in mi kažejo fotografije,'' je komentiral kirurg, specializiran za rinoplastiko, in nadaljeval, da številni ne rabijo operacije. Omenjen način fotografiranja namreč popači sliko in tako oseba v živo še zdaleč ne izgleda tako kot na selfiju.
''Vsi bomo našli nekaj, kar nam na selfiju ni všeč. Številne paciente prav zaradi tega zavrnem, saj menim, da selfie ni njihova resnična podoba,'' je dejal in dodal, da se nekateri nato močno razburijo, ko jim pove, da popravki niso potrebni. Zaveda pa se, da gre takšen pacient enostavno k drugemu kirurgu.
''Preveč selfijev kaže na samoobsedenost in na določeno raven nezadovoljstva, ki ga čutijo najstniki. Problem se le povečuje, saj se zdaj lahko vidijo na 100 fotografijah na dan na Facebooku in Instagramu,'' je pojasnil.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.