Rubežniki so bili včeraj skoraj ves dan na domu nekdanjega hrvaškega premierja Iva Sanaderja v Zagrebu. Zaplenili so mu več kot sto umetniških del, večinoma slik in skulptur hrvaških avtorjev. Njihova vrednost naj bi za nekajkrat presegala 200.000 evrov – toliko premoženja je Sanader prijavil. O tem zgovorno priča tudi odločitev policije, ki je, preden so dela naložili na dva kombija in odpeljali, zaprla dostop do ulice. Umetnine so iz hiše nosili več kot uro, odšli pa so šele nekaj pred eno zjutraj.
Sodišče je začasni odvzem premoženja zahtevalo kot jamstvo, da bo država lahko dobila denar, če bi nekdanjega premierja pravnomočno spoznali za krivega korupcije. V nasprotnem primeru mu jih bodo vrnili. Dela bodo hranili v zagrebškem muzeju sodobne umetnost. Sicer pa je to prva taka zaplemba na Hrvaškem.
Pritožba na vse, na kar se je mogoče pritožiti
Sanaderjeva družina je poskušala s pritožbo ustaviti zaplembo, a jo je sodišče zavrnilo. Soproga nekdanjega premierja Mirjana Sanader je takrat napovedala, da bo vložila pritožbo na vse, na kar jo je mogoče vložiti. Drugačnega mnenja pa je bil včeraj eden od Sanaderjevih odvetnikov Goran Suić. Dejal je, da je postopek potekal korektno in da družina nima niti ene pripombe.
Urad za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) Sanaderja sumi sodelovanje v aferi Fimi-Media, v kateri so prek oglaševalskega podjetja črpali denar iz javnih podjetij in ministrstev, ter nezakonitega poslovanja hrvaškega elektropodjetja z družbo Dioki. Državni proračun naj bi oškodoval za 28 milijonov kun (šest milijonov evrov).
O Sanaderju tudi koroška preiskovalna komisija?
Preiskovalna komisija deželnega zbora avstrijske Koroške, ki preiskuje sumljivo poslovanje koroške banke Hypo Alpe Adria, med drugim tudi v povezavi s Sanaderjem, namerava v kratkem pridobiti tudi izjave guvernerja hrvaške narodne banke Željka Rohatinskega, je dejal predsedujoči komisiji Rolf Holub. S temi izjavami naj bi se pokazalo, kako resnične so Sanaderjeve izjave.
Sanaderja, ki je v priporu v Salzburgu, je v zvezi s sumljivimi posli z banko Hypo Alpe Adria pred dnevi prek video povezave zaslišala preiskovalna komisija koroškega deželnega zbora. Sanader je pri tem odločno zanikal, da bi posredoval pri hrvaški centralni banki v zvezi s prodajo banke Hypo Alpe Adria na Hrvaškem bavarski banki Bayern LB leta 2007.
Na zaslišanju je Holub omenil izjavo Rohatinskega, da mu je Sanader dejal, da je v hrvaškem nacionalnem interesu, da se ne upirajo prodaji banke. Sanader je takrat odgovoril, da se izjave ne spomni. Dejal je, da je Rohatinskega enkrat vprašal, kako kaže s Hypom, ta pa mu je odgovoril, da slabo.
Holub, sicer poslanec koroških Zelenih, je v intervjuju za Kleine Zeitung še povedal, da se bo komisija osredotočila tudi na politične povezave med nekdanjim avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom, avstrijskim politikom Franzom Fischlerjem in Sanaderjem. Kako je mogoče, se je ob tem vprašal Holub, da Fischler zatrjuje, da se Sanaderju ni treba bati naše preiskovalne komisije? Ali morda obstaja politična vez, ki povezuje konservativne stranke?
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.