
12 in 13 let stari dekleti, ki obiskujeta sedmi razred osnovne šole, kljub prigovarjanju učiteljev nista želeli odložiti naglavnih rut. Učitelji so se pred izključitvijo večkrat sestali s starši učenk, vendar tudi to ni obrodilo sadov. Oče ene od izključenih deklet pravi, da ne more verjeti, da so njegovo hčer izključili, saj je bila odličnjakinja in celo predsednica razreda. To je prvi primer izključitve učencev, odkar je Francija sprejela zakon o prepovedi verskih simbolov v šolah. Na odločitev šolske komisije se starši sicer lahko pritožijo v osmih dneh, a deklici sta po zakonu dolžni nadaljevati šolanje: ali na zasebnih šolah, kjer je treba plačati šolnino, ali z izobraževanjem na daljavo.

Ta zakon naj bi zaščitil temeljno načelo ločitve cerkve od države. Po zakonu je sedaj v francoskih šolah prepovedano nositi naglavne rute, židovske kapice in velike krščanske križe. Nošenje manjših religioznih obeskov, kot so Davidova zvezda, križec ali muslimanskih simbolov, pa ni prepovedano.
Na težave so naleteli tudi francoski sikhi, ki jim vera nalaga nošnjo turbanov. V predmestju Pariza so začasno izključili tri dijake, ki so sicer pristali, da bi nosili le podturban, ki je manjši - zakon namreč dopušča manj opazne verske simbole, a v šoli na to niso pristali. Fantje so se zato obrnili na sodišče.

Zaradi zavračanja odstranitve verskih simbolov v šolah izključitev grozi 72 učencem. Povečini gre za muslimanske deklice, ki nočejo sneti verskih naglavnih rut, vendar je tudi nekaj primerov sikhovskih dečkov, ki nočejo sneti turbanov.
Ob začetku šolskega leta so v Franciji zabeležili kakih 600 primerov kršitve zakona, vendar so jih večino rešili z dialogom. Zakon, ki je bil sprejet marca, veljati pa je začel z novim šolskim letom, prepoveduje nošenje izrazitih verskih simbolov v javnih šolah, med njimi muslimanskih naglavnih rut, velikih krščanskih križev in judovskih pokrival.