Organizacija Human Rights Watch (HRW) v najnovejšem poročilu ugotavlja, da humanitarno pomoč potrebuje približno 420.000 prebivalcev iz štirih mest, poroča Guardian. Civilisti predvsem potrebujejo hrano, zdravila, kuhinjske potrebščine, plin in pitno vodo.
Na celotnem območju so prepovedali prodajo goriva za avtomobile in za več dni prekinili telekomunikacijske povezave, opozarja HRW.
Kriza se je začela februarja letos, ko so začeli operacijo Sinaj.
"Vaša odgovornost je, da v naslednjih mesecih zaščitite Sinaj," je februarja vojakom povedal egiptovski predsednik Abdel Fatah Al Sisi. "Lahko uporabite vso potrebno silo," je še dodal.

"Protiteroristična operacija, ki ogroža pretok osnovnih dobrin do več sto tisoč civilistov, je nezakonita in bo težko zajezila nasilje," je povedala direktorica HRW za Bližnji vzhod in Severno Afriko Sarah Leah Whitson. "Egiptovske vojaške aktivnosti mejijo na skupinsko kaznovanje," je ocenila.
Nekateri prebivalci Sinajskega potoka so organizaciji povedali, da vojaki pogosto opravljajo hišne preiskave, vdirajo v domove, preverjajo mobitele, računalnike in ostalo tehnologijo. Veliko mobitelov naj bi tudi zaplenili, še poroča Guardian.
Vojska je sicer objavila fotografije, ki prikazujejo, kako ljudem na območju dostavljajo humanitarno pomoč. Dodali so, da lokalni prebivalci podpirajo njihove aktivnosti in jim zagotavljajo koristne informacije. V operaciji je bilo sicer doslej ubitih več kot sto skrajnežev in najmanj 30 vojakov, kažejo podatki egiptovske vojske.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.