Akcija, v kateri so aretirali 27 visokih državnih uradnikov, je bila tako skrivnostna, da niti guverner zvezne države Michoacan, kjer se je zgodila, do zadnjega trenutka ni vedel zanjo. Bila je sicer rezultat šestmesečne preiskave, osredotočene na kartel po imenu Michoacan Family oziroma družina Michoacan, ki naj bi bil en od najuspešnejših in najnevarnejših kartelov v državi.
"To je poskus uničenja varovalnih mrež, ki so pomagale družini Michoacan, poskus reševanja prostora, ki se je izgubil v rokah organiziranega kriminala," so sporočili iz urada zveznega državnega tožilca.
Družina Michoacan je sicer osumljena številnih nasilnih dejanj, vključno z umorom sedmih ljudi lanskega septembra, pri čemer je bilo ranjenih več kot sto.
Težak boj
Tokratne aretacije so prvi primer, da je vlada aretirala tako veliko skupino uradnikov. Skupaj je namreč v priporu pristalo deset županov, nekaj policijskih načelnikov, 17 sedanjih in nekdanjih vladnih uradnikov, med njimi pet predsednikov občin in dva direktorja občinske službe javne varnosti.
Mehiški predsednik Felipe Calderon se je sicer že ob prihodu na oblast leta 2006 zavezal, da bo bil neusmiljeno bitko z organiziranim kriminalom, posebej tistim, povezanim s preprodajo droge. V izbruhih nasilja v zadnjih dveh letih je namreč zaradi tega umrlo že okrog 9000 ljudi.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.