Potem ko je policija s solzivcem in vodnimi topovi po več kot dveh tednih s trga Taksim in iz bližnjega parka Gezi v soboto pregnala več tisoč protestnikov, dve glavni konfederaciji sindikatov Kesk in Disk danes organizirata splošno stavko po državi. Pozvali sta k takojšnjemu končanju policijskega nasilja.
Podporo stavkajočim sindikatom izkazujejo tudi zdravniki, zobozdravniki in inženirji, tako da na delo danes ni odšlo približno 800.000 delavcev.
Notranji minister Muamer Guler je ob tem dejal, da je stavka nezakonita, in vpletene posvaril pred policijskimi akcijami. "S stavko poskušajo ljudi spraviti na ulice. Tega ne bomo dovolili," je dejal. Namestnik predsednika vlade Bülent Arinc pa je sporočil, da bodo šli nad protestnike tudi z vojsko, če bo to potrebno.
V Ankari na ulicah okoli tisoč ljudi
Člani sindikatov Disk in Kesk so se popoldne zbrali v središču Istanbula in se sprehodili do trga Taksim.
V Ankari se je na glavni ulici zbralo več tisoč ljudi. Z zastavami v rokah so krenili proti glavnemu trgu in vzklikali razne slogane. "Nehajte zapirati ulice, sicer bo policija proti vam uporabila silo," pa so jih po megafonih opozarjali policisti. V pripravljenosti imajo tudi več vodnih topov.
V mestu Eskisehir, ki leži okoli 200 kilometrov jugovzhodno od Istanbula, je policija uporabila solzivec in vodni top, da je razgnala množico.
Nemirna noč
Nemiri v Istanbulu in Ankari so se nadaljevali tudi to noč. V Ankari je policija proti protestnikom uporabila vodni top in solzivec, v Istanbulu pa jim je z nasiljem preprečila, da bi zasedli trg Taksim. Privrženci turškega premierja Recepa Tayyipa Erdogana naj bi prvič napadli protestnike, policija pa pri tem po navedbah aktivistov opozicije ni posredovala.
Policisti so po poročanju BBC pretepli člana parlamenta opozicijske Republikanske ljudske stranke.
Po poročanju Reutersa so policisti v Istanbulu pridržali 441 protestnikov, v Ankari pa 56. Iz turške odvetniške zbornice so ob tem sporočili, da nekaterim odvetnikom ni omogočen dostop do njihovih varovancev, v nekaterih primerih pa niti ne vedo, kje so pridržani.
Erdogan izvedel "čistilno akcijo"
Kot je znano, je policija v soboto park Gezi izpraznila v slabe pol ure. A na bližnjih ulicah so se protestniki znova zbrali in se uprli. Sledilo je več spopadov. Po podatkih protestnikov je bilo v policijskem nasilju ranjenih več sto ljudi, po trditvah oblasti 44. Neka 20-letnica je huje poškodovana, ker jo je v glavo zadel izstrelek s solzivcem.
Erdogan je na zborovanju svoje stranke v Istanbulu v nedeljo akcijo branil z besedami, da je bila to njegova dolžnost, saj protestniki kljub njegovim opozorilom niso hoteli oditi. "Bili smo na koncu. Bilo je nevzdržno. Včeraj je bila izvedena operacija, trg in park sta bila očiščena. To je bila moja dolžnost kot premierja," je dejal. Tuje medije – britanski BBC, ameriški CNN ter britansko agencijo Reuters – je nato obtožil, da širijo dezinformacije o dogajanju v Turčiji.
Nasilje in pretirano uporabo solzivca je obsodilo tudi turško medicinsko združenje. Policiste so obtožili okrutne uporabe kemičnega plina zoper civiliste. Predsednik združenja Ozbemil Aktan pa je povedal, da pogrešajo pet zdravnikov in tri medicinske sestre, ki so pomagali ranjenim protestnikom.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.