Nemške oblasti so danes zaprle vrtec na zahodu države, potem ko se je več otrok okužilo z redkim sevom bakterije E.coli, ki je maja zahtevala 48 življenj. Vrtec v mestu Altenbeken bo zaprt en teden, kar je tudi dolžina inkubacijske dobe, da bi preprečili morebitno širjenje bakterije, so sporočile oblasti.
Oblasti, ki so odgovorne za mesto Altenbeken, verjamejo, da je širjenje okužbe povzročila slaba higiena tako otrok kot delavcev v vrtcih, in ne toliko okuženi fižolovi kalčki. ''Seveda je možno, da bi se otroci okužili s hrano,'' je povedal direktor inštituta za varovanje zdravja Georg Alles, ki je dodal, da bi bakterijo lahko razširili tudi ljudje, ki si po obisku stranišča niso umivali rok.
Trije dečki so se okužili z bakterijo, ki draži črevesno steno, včasih pa povzroči tudi hudo krvavo drisko in težave z ledvicami. Kot kaže, so okuženi tudi štirje delavci, ki so otrokom v vrtcu pripravljali hrano, vendar jih še testirajo.
Nizozemski in britanski zdravstveni delavci so včeraj svetovali ljudem, naj se izogibajo surovim kalčkom, potem ko se je devet oseb v Franciji okužilo z bakterijo E.coli. Za najmanj dva so ugotovili, da sta okužena z redkim sevom bakterije.
Do zdaj se je v Evropi in Severni Ameriki z bakterijo okužilo več kot 4.000 ljudi, vsi primeri pa so povezani s proizvodnjo v Nemčiji ali potovanjem v to državo. Zdravstvene oblasti so izbruh okužbe pripisale okuženim kalčkom, ki so jih pridelali na ekološki kmetiji v bližini Hamburga.
Bruselj zaradi E.coli napovedal prenovo sistema hitrega poročanja v EU
V Luxembourgu so se danes sestali ministri EU za kmetijstvo in ribištvo, iz Slovenije pa se je zasedanja udeležila državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Tanja Strniša. Evropski komisar za zdravje in varstvo potrošnikov John Dalli je zaradi težav z bakterijo E.coli napovedal prenovo sistema hitrega poročanja v EU.
Kot so sporočili s kmetijskega ministrstva, je komisija predstavila dosedanje ukrepanje po izbruhu nevarnega seva bakterije E.coli. Dalli je poleg zadnjih podatkov o obolelih in viru okužbe napovedal prenovo sistema hitrega poročanja v EU (RASSF) in sprejem strožjih pravil za pridelavo kalčkov.
Evropski komisar za kmetijstvo Dacian Ciolos je poleg izvajanja interventnih ukrepov za pridelovalce sadja in zelenjave napovedal tudi povečanje višine sredstev za izvajanje promocije na ravni EU, in sicer z 10 na 15 milijonov evrov v naslednjih treh letih. Namen ukrepa je ponovna vzpostavitev zaupanja potrošnikov.
Strniša je poudarila, da Slovenija pozdravlja dosedanje napore komisije pri iskanju možnih rešitev za pomoč pridelovalcem, ki so zaradi izbruha okužb utrpeli gospodarsko škodo. Pri tem je izpostavila vprašanje izvajanja ukrepov v začetnem obdobju krize, ko še niso bili znani pogoji dodelitve pomoči.
Slovenija je komisijo tudi pozvala, da se v okviru razprav o prihodnji skupni kmetijski politiki zagotovi sistemske rešitve za hitro in učinkovito ukrepanje v takšnih izjemnih razmerah.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.