Stranka in šiitsko gibanje Hezbolah sta pred vložitvijo napovedanih obtožnic za bombni napad, v katerem je leta 2005 v libanonski prestolnici umrl takratni premier Rafik Hariri, iz vlade narodne enotnosti umaknila 10 svojih ministrov. 18 mesecev stara vlada je razpadla, saj se Hezbolah s premierjem Saadom Haririjem ni uspel dogovoriti, kako postopati pri obtožnicah za umor njegovega očeta.
Hezbolah namreč ostro zavrača vsako vpletenost v umor nekdanjega premierja, hkrati pa je tudi od sedanjega premierja zahteval, da ne prizna posebnega sodišča ZN, ker, da naj bi bil del ameriško-izraelske zarote. Poleg 10 ministrov Hezbolaha je odstopil tudi 11. minister, ki je blizu predsedniku Michelu Suleimanu. Slednji je danes Saada Haririja prosil, da vlado vodi do imenovanja nove administracije.
Predstavnik parlamenta Nabih Berri je dejal, da se bodo pogovori o sestavi nove vlade začeli v ponedeljek.
Minister za okolje Mohamed Rahal, ki je blizu Haririju, je izjavil, da želi Hezbolah z izstopom iz vlade ohromiti državo in premiera prisiliti, da ne prizna sodišča. "Mislijo, da se bo Hariri pod pritiskom uklonil, vendar se motijo," je dejal.
Sunitski premier, ki uživa podporo Zahoda, je v minulih dneh o krizi govoril tudi s savdskim kraljem Abdulahom, ameriško državo sekretarko Hillary Clinton, francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem in generalnim sekretarjem ZN Ban Ki Munom.
Visoki predstavnik Haririjevega Gibanja za prihodnost Mustafa Aluš je dejal, da je Hezbolah objavo odstopov natančno časovno uskladil s srečanjem Haririja z Obamo v Washingtonu. "Hočejo, da bi se z ameriškim predsednikom srečal kot nekdanji premier ali kot vodja začasne vlade," je dejal. "Toda dejanski cilj je zadati moralni udarec ZDA," je dodal.
Po podporo še v Pariz
Sirija in Savdska Arabija sta več mesecev poskušali posredovati v krizi, vendar so njuni napori propadli, rivalska tabora pa sta drug drugega obtoževala za blokado poskusov rešitve spora. Odločitev Hezbolaha je že sprožila odzive v svetu. Sam Hariri dogajanja v domovini ni komentiral, je pa iz Washingtona odpotoval v Pariz, kjer se bo v danes sešel s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem.
ZDA pa so po srečanju Obame in Haririja kritizirale Hezbolah. Kot so sporočili iz Bele hiše, je odhod Hezbolaha iz vlade dejanje strahu. ZN so medtem od Libanoncev zahtevale, naj spoštujejo posebno sodišče, saj gre za neodvisno telo. Egipt in Arabska liga pa sta vodilne v Libanonu pozvala k zadržanosti in izogibanju političnemu ali medijskemu zaostrovanju razmer.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.