Število otrok, uporabljenih v samomorilskih napadih v Nigeriji, Kamerunu, Čadu in Nigru, se je v zadnjem letu močno povečalo - iz štirih v letu 2014 na 44 v letu 2015. Več kot 75 odstotkov otrok, vpletenih v napade, je deklic, so navedli v organizaciji Unicef.
''Bodimo jasni: ti otroci so žrtve, ne napadalci,'' je opozoril Manuel Fontaine, Unicefov regionalni direktor za vzhodno in centralno Afriko. Dodal je, da sta zavajanje in prisila otrok, da izvajajo smrtonosne akcije, ena od najgrozljivejših aspektov nasilja v Nigeriji in sosednjih državah.
V poročilu Onkraj Chiboka - 14. aprila 2014 so v kraju Chibok v Nigeriji ugrabili več kot 270 šolark - so navedli alarmantne trende v štirih državah, v katerih deluje islamistična teroristična organizacija Boko Haram.
Med januarjem 2014 in februarjem 2016 so v Kamerunu zabeležili največje število samomorilskih napadov, ki vključujejo otroke. Tam jih je bilo kar 21, v Nigeriji je v napadih uporabljenih 17 otrok, v Čadu dva. ''V zadnjih dveh letih je bil skoraj eden od petih samomorilskih napadalcev otrok, v treh četrtinah primerov je šlo za deklice. Lani so bili otroci uporabljeni v enem od dveh napadov v Kamerunu, v enem od osmih v Čadu in enem od sedmih v Nigeriji,'' so navedli pri Unicefu.
Lani so se samomorilski bombni napadi prvič razširili prek meja Nigerije. Število samomorilskih bombnih napadov se je povečalo iz 32 v letu 2014 na 151 v preteklem letu. Leta 2015 je 89 od teh napadov bilo izvedenih v Nigeriji, 39 v Kamerunu, 16 v Čadu in sedem v Nigru.
Pri Unicefu so spomnili, kako so pred dvema letoma po ugrabitvi deklet po vsem svetu pozivali k takojšnji rešitvi deklet (#BringBackOurGirls). ''Od takrat je bilo zaradi nasilja, ki ga izvaja Boko Haram, prizadetih najmanj 1,3 milijona otrok v štirih državah ob jezeru Čad. Svet je komaj opazil,'' so bili kritični pri Unicefu.
Zaradi skrajne islamistične skupine je od maja 2013 svoje domove zapustilo 2,3 milijona ljudi, od tega je 1,3 milijona otrok. Okoli 1800 šol je zaprtih, saj so poškodovane, izropane, požgane ali jih uporabljajo kot zatočišče za notranje razseljene osebe. Na sto tisoče otrok ne hodi v šolo, učitelje je strah poučevati, ker se bojijo napadov na šole, starši iz istega razloga svojih otrok ne upajo pustiti v izobraževalno ustanovo. Več kot 5.000 otrok je brez spremstva oziroma so ločeni od svojih staršev.
Dekleta, ki pobegnejo, niso zaželena
Načrtna uporaba otrok, ki so bili prisiljeni v nošenje bomb, je ustvarila ozračje strahu in sumničavosti, ki prinaša uničujoče posledice za dekleta, ki so preživele ujetništvo in spolno nasilje Boko Harama v severovzhodni Nigeriji.
Do otrok, ki so pobegnili ali so bili izpuščeni iz oboroženih skupin, se pogosto obnašajo kot do varnostne grožnje, je pokazala nedavna raziskava Unicefa in International Alert. Otroci, ki so bili rojeni kot posledica spolnega nasilja, se prav tako spopadajo s stigmo in diskriminacijo v njihovem lokalnem okolju, gostiteljskih skupnostih in kampih za notranje razseljene osebe.
''S tem, ko samomorilski napadi, ki vključujejo otroke, postajajo nekaj običajnega, nekatere skupnosti otroke dojemajo kot grožnjo njihovi varnosti,'' opozarja Fontaine. ''To nezaupanje do otrok lahko ima uničujoče posledice: kako naj se skupnosti ponovno postavijo na svoje noge, če izganjajo lastne sestre, hčere in matere?''
Skupaj s partnerji Unicef zagotavlja varno vodo in življenjsko pomembne zdravstvene storitve, dostop do izobraževanja prek ustanavljanja začasnih učnih prostorov, terapevtsko obravnavo podhranjenih otrok in psihosocialno pomoč otrokom v čustvenih stiskah. Prav zato Unicef potrebuje finančno pomoč. V letošnjem letu je namreč prejel le 11 odstotkov od 97 milijonov ameriških dolarjev (85 milijonov evrov), potrebnih za pomoč.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.