Kosovske oblasti bodo na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak med Kosovom in Srbijo v petek vzpostavile carinski nadzor, je danes napovedal kosovski premier Hashim Thaci. Srbija želi prevzem nadzora s strani kosovskih oblasti preprečiti in je že napovedala "politične in diplomatske ukrepe", kosovski Srbi pa so vnovič blokirali ceste na severu Kosova.
"Načrt se bo izvajal ob spoštovanju nekaterih strogih pravil. Mednarodne sile na Kosovu Kfor bodo delovale v skladu s svojim mandatom, kosovske oblasti pa bodo imele tudi izvršne pristojnosti. Kosovska policija, carina in misija EU Eulex bodo imeli na voljo osebje in vire za opravljanje nadzora," je pojasnil Thaci. Kot je še dejal, kosovskih oblasti pri vzpostavljanju reda na mejnih prehodih na bodo ustavile niti "kriminalne strukture", ki delujejo na severu Kosova in za katerimi po njegovih besedah stoji Beograd.
Srbski državni vrh s predsednikom Borisom Tadićem na čelu je v odzivu na napovedi Prištine sprejel dogovor o vrsti ukrepov za preprečitev "nasilnega vsiljevanja rešitve na Kosovu".
Srbski notranji minister Ivica Dačić je pojasnil, da so se na srečanju v torek zvečer dogovorili za niz ukrepov, ki jih mora preventivno sprejeti Srbija, da bi preprečila hude posledice. Kot je dejal, gre v glavnem za politične in diplomatske ukrepe. Dačić je ob tem poudaril, da Srbija s svojim odzivom želi preprečiti nove spopade na severu Kosova. Po njegovih besedah je predpostavka, da bo Srbija storila vse za članstvo v EU, napačna ter dodal, da je zdaj pravi trenutek za pritisk na EU. Tak odnos do Srbije je po njegovem napačen in nepravičen, enostranske poteze v zvezi s severom Kosova pa imajo lahko za posledico spopade v regiji.
Po Dačićevih besedah želijo oblasti v Prištini zavzeti sever Kosova in prehoda Jarinje in Brnjak ob pomoči Eulexa in Kforja, na kar se bodo Srbi odzvali s postavljanjem barikad na cestah, tako da bodo bodisi izbruhnili spopadi bodisi se bodo morali kosovski Srbi izseliti z območja.
Tadić je v torek napovedal, da bo od mednarodne skupnosti zahteval, da prepreči nameščanje kosovskih carinikov na prehodih Jarinje in Brnjak. Dodal je, da bi morala mednarodna skupnost preprečiti načrte kosovskih oblasti in ob tem spomnil na nevtralnost Kforja in Eulexa. Napovedal je še, da se bo o načrtih Prištine pogovarjal tudi z visoko zunanjepolitično predstavnico EU Catherine Ashton.
Prebivalci znova na barikadah
Kosovski Srbi so medtem v odgovor na napovedi Prištine v torek in danes znova blokirali več cest na severu Kosova s tovornjaki, drevesnimi debli in gradbenimi stroji, da bi preprečili napotitev kosovskih policistov in carinikov na prehoda. Nemški vojaki, ki delujejo v okviru sil Kfor, se zaradi barikade v torek zvečer niso mogli vrniti v oporišče. Lokalni Srbi so nato barikado danes delno odstranili in pripadnikom Kforja omogočili prehod.
Spomnimo
Razmere na severu Kosova so se zapletle, potem ko je Kosovo julija uvedlo embargo na uvoz blaga iz Srbije, ker Srbija ni priznavala carinskih pečatov Kosova. Zaradi nespoštovanja embarga je skušala Priština 25. julija s posebnimi policijskimi enotami prevzeti nadzor nad mejnima prehodoma Jarinje in Brnjak, na katerih se ni izvajal embargo.
Lokalni Srbi so se temu uprli in postavili cestne barikade. Kosovski specialci so se sicer umaknili, a so se razmere nato še zaostrile, saj so Srbi vztrajali, da mora na spornih prehodih obveljati dosedanji režim, v Prištini pa na to niso hoteli pristati.
Strani sta 5. avgusta dosegli dogovor, ki predvideva odprtje spornih mejnih prehodov za potniški promet in hkratno prepoved prevoza blaga. 2. septembra pa sta Srbija in Kosovo dosegla dogovor o priznavanju carinskih pečatov, ki bo po napovedih Thacija uveljavljen v petek. To pa za sever Kosova pomeni tudi namestitev kosovskih carinikov, mejne policije in pripadnikov misije Eulex na mejna prehoda Jarinje in Brnjak.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.