Nemška in nizozemska vojska sta zaradi naraščajočih napetosti med ZDA in Iranom ustavili vojaško urjenje v Iraku, v katerem usposabljajo iraške sile. Tiskovni predstavnik nemškega obrambnega ministrstva je dejal, da Berlin nima nobenih podatkov o tem, da bi Iran pripravljal kakšne napade na zahodne sile v Iraku in dodal, da bi lahko z vojaškimi treningi nadaljevali v nekaj dneh, poroča Reuters.
Urjenje naj bi prekinili tudi slovenski vojaki, a ministrstvo tega še ni potrdilo
Vir blizu nizozemske vlade je prav tako potrdil prekinitev vojaškega urjenja, kot razlog pa navedel nedoločeno vojaško grožnjo.
Tiskovni predstavnik za vojaške zadeve na nemškem obrambnem ministrstvu podpolkovnik Markus Herholt je za našo spletno stran ustavitev usposabljanja iraške vojske s strani Nemcev potrdil, ni pa želel potrditi, ali so ukaz, ki so ga dali nemškim vojakom, posredovali tudi slovenskim, ki v Iraku sodelujejo pod poveljstvom nemškega kontingenta. "Ne bomo odgovarjali na vprašanja, ki se tičejo slovenskih čet, ker je to njihova državna stvar," je dejal.
Po naših informacijah so z urjenjem, prav zaradi nemškega poveljevanja, prekinili tudi slovenski vojaki, a nam vodstvo obrambnega ministrstva tega še ni želelo potrditi, saj da so za danes zaključili z delom. Dejali so, da nam bodo na vprašanja odgovorili v četrtek.
2. kontingent Slovenske vojske v Iraku na misiji Neomajna odločenost
Nemčija ima v Iraku 160 vojakov, ki usposabljajo iraške sile, ki skušajo zaustaviti Islamsko državo. Nizozemska ima v Iraku 169 svojih pripadnikov in civilistov, od tega 50 v Erbilu, kjer pomagajo pri usposabljanju kurdskih vojakov.
Nizozemskim silam naj bi že v nedeljo naročili, naj ne zapuščajo svojih objektov. V sredo je ameriški State department odredil umik zaposlenih s svoje ambasade v Bagdadu.
Od septembra 2016 Slovenska vojska (SV) sodeluje na misiji Neomajna odločenost (angl. Inherent Resolve) v severnem delu Iraka. 6 pripadnikov je v Erbilu, v Centru za usklajevanje usposabljanja. Sestavljajo mobilno skupino za usposabljanje in so vključeni v skupino za vzpostavitev partnerskih zmogljivosti. Pripadniki SV svetujejo kot mentorji, skladno z nalogami, dodeljenimi na naborni konferenci, na področjih pehotne oborožitve in taktike, temeljne medicinske pomoči, inženirstva in zvez.
Američani iz Iraka umaknili vladne uslužbence, ki nisu nujni za delovanje
Ameriško zunanje ministrstvo je odredilo umik vseh vladnih uslužbencev z ameriškega veleposlaništva v Bagdadu in konzulata v Erbilu na severu Iraka, ki niso nujni za delovanje teh predstavništev. Poziv so objavili tudi na spletni strani veleposlaništva. Za to potezo so se ZDA odločile po tem, ko so prejšnji teden sporočili, da so "zaznali nove grožnje Irana", ki naj bi bile uperjene proti Američanom in ameriškim interesom.
Neimenovani predstavniki State Departmenta so danes pojasnili, da so se za omenjeni umik dela diplomatov iz Iraka odločili zaradi "neposrednih" groženj, direktno povezanih z Iranom. Grožnje ameriškemu osebju so po njihovih navedbah prišle od iraških milic, ki jim poveljuje in jih nadzira iranska revolucionarna garda.
State Department je pred tem sporočil, da so umik odredili zaradi nedoločenih groženj "terorističnih in uporniških skupin" v Iraku, vključno s "protiameriškimi milicami".
ZDA stopnjujejo pritisk na Iran, Hamenej z novo grožnjo
State department je ukaz izdal po tem, ko je iranski vrhovni voditelj sinoči izrekel novo grožnjo. Ajatola Ali Hamenej je namreč dejal, da lahko Iran obogati uran, v isti sapi pa poudaril, da si "nihče ne želi vojne".
ZDA v zadnjem času stopnjujejo pritisk na Iran tudi z obtožbami, da načrtuje napade v regiji. V Perzijski zaliv so poslale tudi svojo letalonosilko, pojavljajo pa se tudi poročila, da naj bi v Washingtonu načrtovali napotitev okoli 120.000 ameriških vojakov na Bližnji vzhod.
Ameriški predsednik Donald Trump je v torek slednje navedbe, ki jih je objavil New York Times, zavrnil kot "lažno novico". A je dodal, da bi, če bi to storili, "poslali veliko več vojakov".
Osrednje poveljstvo ameriških oboroženih sil je v torek tudi sporočilo, da so ameriški vojaki v Iraku in sosednji Siriji pod najvišjo stopnjo pripravljenosti, ker da so prejeli kredibilne grožnje iranskih sil v regiji.
Pompeo Rusom zagotovil, da si ZDA ne želijo vojne z Iranom
Prejšnji teden je sicer Bagdad nenapovedano obiskal ameriški državni sekretar Mike Pompeo. Namen njegovega obiska naj bi bil predvsem zavarovati ameriške interese v Iraku, ki se je v zadnjem obdobju s prošiitsko vlado občutno zbližal s Teheranom.
Pompeo je sicer v torek v Sočiju na srečanju z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom in nato tudi ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom zatrdil, da si ZDA ne želijo vojne z Iranom. A je dal vedeti, da želijo ohraniti pritisk nanj. Od Irana pričakujemo, da se bo obnašal kot normalna država, je dejal in opozoril na iranske aktivnosti na Bližnjem vzhodu, zlasti s podporo hutijskim upornikom v Jemnu, ki se borijo proti vladnim silam, ki jih podpira Savdska Arabija.
Odnosi med Iranom in ZDA so se sicer znova skalili po prihodu Trumpa v Belo hišo in še zlasti po njegovi odločitvi pred letom dni, da ZDA enostransko izstopijo iz mednarodnega jedrskega sporazuma z Iranom, ker da mu ne bo preprečil razvoja jedrskega orožja. Prav tako so v Washingtonu zelo kritični zaradi iranskega razvoja raketnih zmogljivosti.
ZDA so poleg tega ponovno uvedle enostranske sankcije proti islamski republiki in v to posredno prisilile tudi druge države, ki so jim zagrozile s prekinitvijo gospodarskega sodelovanja z ZDA, če bodo še naprej sodelovale z Iranom. S tem so močno prizadele zlasti iransko naftno industrijo in bančni sektor.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.