
Torijski poslanec Aidan Burley se je pred slabim mesecem dni udeležil nacistično obarvane fantovščine, oblečen v nacistično uniformo. Fotografije in posnetki zabave so pricurljali v javnost, premier David Cameron pa je namestnika sekretarke za promet Justine Greening nagnal iz svoje vladne ekipe "zaradi žaljivega in neumnega obnašanja".
Še ostrejši so zakoni v Nemčiji, kjer vas lahko za uporabo simbolov neuradnih organizacij – kot je denimo nacistična svastika – kaznujejo s tremi leti zaporne kazni ali z visoko denarno kaznijo.
Leta 2005 Evropska unija ni sprejela prepovedi uporabe nacističnih simbolov, saj se članice niso mogle poenotiti, katere vse simbole bi bilo treba prepovedati.
Fotografije je objavil britanski časnik The Mail, Burley pa je na zabavi, oblečen v oficirsko SS uniformo, nazdravljal tretjemu rajhu. Ogorčenje javnosti je bilo preveliko, da bi mladi torijec, vsem naporom navkljub, mogel ubraniti in rešiti svojo politično kariero.
Med drugim je spisal obsežno pismo v opravičilo svojemu dejanju ter ga poslal časniku The Jewish Chronicle in načrtoval obisk muzeja nacističnih grozot v Auschwitzu ter se javno pokesal za svojo neumnost, a je premier po dokazu, da je Burley najel nacistično uniformo ter bil glavni pobudnik precej bizarne fantovščine, ostro obsodil ravnanje in nemudoma ukrepal.
Premier Cameron je ukazal izvedbo temeljite preiskave dejanja mladega 32-letnega poslanca okraja Cannock Chase v Staffordshireu. Burley je bil tako nemudoma odpuščen z delovnega mesta tajnika v ministričinem kabinetu, izničene pa so tudi vse druge možnosti za blestečo politično kariero, ki se mu je pred dejanjem obetala.
Burley navedb ne komentira. Fantovščina, ki so jo priredili v francoskem smučarskem letovišču Val Thorens, da bi proslavili poroko Burleyjevega prijatelja Marka Fournierja, je tako uničila karierne upe ambicioznega politika, prav tako pa se na koncu ni udeležil niti prijateljeve poroke.

Pod hudim pritiskom laburistov in judovske javnosti se je moral na eksces odzvati tudi sam vrh konservativne politike, saj so se v javnosti pojavila namigovanja s strani Burleyjevih kolegov iz Oxforda, da sporna fantovščina ni tudi edini eksces v mladeničevi preteklosti.
Vsemu navkljub pa tokratna neposrečena izbira kostuma ni prva, ki je dvignila veliko prahu v Britaniji. Leta 2005 se je plaz kritik vsul na kraljevo družino, ko je princ Harry na rojstnodnevni zabavi oblekel nacistično uniformo.
Nič manj sporno ni bilo niti septembrsko rajanje otrok na tajski osnovni šoli, ko so učenci, oblečeni v nacistične uniforme, uprizorili šolsko igro, kjer je bila glavna "zvezda" učenka, oblečena v Adolfa Hitlerja, lani pa se je morala neka avstralska osnovna šola javno opravičiti za nagrado, ki jo je neka učiteljica podelila otroku, oblečenemu v Hitlerjev kostum.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.