Na Kitajskem so danes izrekli prve kazni obsojenim zaradi afere z melaminom, ki je lani terjala življenja šestih otrok, več kot 300.000 pa jih je zbolelo. Doslej sta bili izrečeni dve smrtni kazni in dva dosmrtna zapora. Slednji je med drugim doletel nekdanjo direktorico družbe Sanlu.
Največ pozornosti je bila deležna kazen, ki jo je sodišče izreklo 66-letni Tian Wenhui, nekdanji generalni direktorici in predsednici mlečnopredelovalne družbe Sanlu, ki je bila v samem središču melaminskega škandala. Tri njene kolege so doletele zaporne kazni od petih do 15 let zapora. Sanlu je bila prva in največja od 22 družb, za katere se je razkrilo, da so prodajale mlečne izdelke, okužene z melaminom.
Sodišče v mestu Shijiazhuang je 40-letnemu Zhang Yujunu izreklo smrtno kazen, ker je vodil delavnico, ki naj bi bila glavni vir melamina na Kitajskem, in je bil zato obsojen ogrožanja javne varnosti. V njegovi delavnici naj bi od oktobra 2007 do avgusta 2008 izdelali vsaj 600 ton melamina v prahu.
Smrtna kazen je doletela tudi Geng Jinpinga, ki je bil obsojen zaradi proizvodnje in prodaje kontaminirane hrane mlečnopredelovalnim družbam. 24-letnega Zhang Yanzhanga, ki je bil zaradi preprodaje 230 ton melamina prav tako obsojen ogrožanja javne varnosti, je doletel dosmrtni zapor.
Spomnimo
Melamin je kemikalija, ki jo uporabljajo za izdelavo plastike, gnojil in čistil. S tem so želeli povečati hranilno vrednost mleka, v resnici pa so ogrožali življenja najmlajših. Melamin namreč pri njih povzroča nastanek ledvičnih kamnov.
Zanimivo je, da je Sanlu veljal za tako zanesljivo podjetje, da oblasti tam niso izvajale rednih nadzorov kakovosti. Sicer pa je preiskava zajela kar 109 proizvajalcev mlečnih izdelkov in pokazala, da vsak peti v mleko dodaja nevarne kemikalije. Zaradi škandala so aretirali še 12 ljudi, skupaj pa že 18.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.