Po napovedih Rusije bodo proizvodnjo nafte v naslednjih petih dneh zmanjšali za milijon sodčkov na dan, kar predstavlja 10 odstotkov celotne proizvodnje.
Kontaminirano nafto je sicer prevažalo naftovodno podjetje Transneft. 19. aprila so evropske kupce opozorili, da je nafta, ki je bila na poti prek 3400 kilometrov dolgega cevovoda, močno onesnažena z organskim kloridom. Gre za spojino, ki se uporablja za povečanje proizvodnje oz. pospeševanje pretoka nafte. Iz surove nafte se običajno odstrani tik pred prevozom, ker lahko poškoduje rafinerije. Tokrat pa v podjetju tega iz razloga, ki še vedno ostaja neznanka, niso storili.

Skupno je bilo onesnaženih kar 36,7 milijona sodčkov nafte. Transneft – gre za podjetje v državni lasti z monopolom nad ruskim naftovodnim transportom – je bil prisiljen zapreti večino svojih dejavnosti na onesnaženi liniji in zahteval zmanjšanje proizvodnje, potem ko so v podjetju ugotovili, kaj točno se je zgodilo.
Medtem pa evropski odjemalci ruske nafte še vedno čakajo na odgovore. V Transneftu so bili do sedaj s pojasnili zelo skopi, krivdo za kontaminacijo pa pripisali "sleparjem". Ruski predsednik Vladimir Putin pa je po drugi strani krivdo uperil izključno v Transneft. Kot je pojasnil, podjetje nima ustreznih možnosti za odstranitev organskega klorida iz nafte, preden jo pošljejo naprej končnim kupcem.

Kot pišejo pri Forbsu, omenjen dogodek predstavlja sramoto za Rusijo in škoduje pogodbam, podpisanimi z evropskimi odjemalci. Ruska nafta bo zagotovo občutila posledice oz. utrpela izgubo zaupanja na evropskem trgu, slaba odzivnost podjetja glede konkretnejših pojasnil pa utrjuje pot omenjenemu scenariju. Po navedbah medija pa gre pri zadnjem spodrsljaju Rusije z umazano nafto tudi za prvi znak, da lahko država dejansko pristopi k izpolnjevanju svojih obvez do OPEC-a.
V kolikšni meri lahko ruski spodrsljaj vpliva na podražitev cen bencina v Sloveniji?
Regulirani pogonski gorivi sta se namreč spet podražili, bencin za 0,6, dizel pa za 1,3 centa za liter. Cene so tako dosegle najvišjo raven po lanski jeseni. Rast pa bi se lahko zaradi afere z rusko dobavo umazane nafte še povečala.
Kot je za oddajo 24UR povedal Peter Novak, strokovnjak za energetska vprašanja, so majhne špekulacije vedno možne, ampak to so "reda velikosti, ki jih lahko kompenzira vsaka država z maržami ter s svojimi davščinami, ki so visoke – predstavljajo namreč skoraj 50 odstotkov cene originalne nafte."

Cene surove nafte so zaradi ustavljene dobave že poskočile, spodrsljaj je močno zamajal tudi ugled Rusije, Evropo pa opozoril na preveliko odvisnost od največje dobaviteljice. "Zdi se mi, da bo to imelo določene posledice v Rusiji. Po drugi strani pa bo morala Evropa razmisliti tudi o tem, kako se pripraviti v takih slučajih, kajti Nemčija in Poljska, recimo, imata premajhne rezervoarje, da bi lahko spravile velike količine nafte," je pojasnil Novak.
Pet milijonov ton nafte je končalo na tankerjih, ki jo bodo vrnili Rusom v čiščenje. Toda ali se lahko zgodi, da bi pristala v kakšni drugi rafineriji in posledično na slovenskih črpalkah? Na Petrolu odgovarjajo, da večino goriva nabavljajo iz evropskih rafinerij na Mediteranu in v severozahodni Evropi, predvsem zaradi kakovosti blaga. Dodajajo pa, da bi lahko v prihodnosti kupovali tudi ameriške energente. "Praktično ne vedo, kam s plinom. Ker ob proizvodnji nafte prihaja na Zemljo tudi plin. Na milijone kubičnih metrov ga kurijo," k temu dodaja Novak.
Putin, ki je že zahteval preiskavo afere, po mnenju Novaka upravičeno sumi, da bi lahko pri tem šlo tudi za sabotažo.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.