Tudi po 100 glav jelenjadi lovci opažajo na pašnikih in v gozdovih v zahodni Sloveniji. Živali je preveč, so jasni tako župani občin kot kmetje in lovci. Kot pripovedujejo, je težko imeti zveri, jelene in ljudi na istem mestu. "Preprosto ne gre, za nekoga bo zmanjkalo prostora, da ne bo to za ljudi."
Uničujejo pašnike in travnike ter pojedo ogromno krme, ki jo imamo za svojo živino, pove kmet in lovec Stanko Makuč. "Jelenjad je praktično počistila naše površine. Jeseni, ko bi morala biti trava visoka 10 centimetrov, ko gre v zimovanje, da je potem naslednje leto vegetacija normalna, so bile naše površine popasene kot golf igrišče," pojasni. Škodo povzročajo tudi v gozdovih, predvsem na mladih drevesih. Makuč doda, da na podlagi tega izginjajo žlahtni listavci, kot so jesen, divja češnja in javor.
Čeprav so lovci že odstreljevali, se je populacija povečala. "Imamo svoj zakon, ki določa eno veliko površino, ki je nelovna in na tej površini se divjad množi in širi v okolico," pove Ludvik Velikonja, predsednik območnega združenja TUO. V zadnjih dveh letih je škode več, ugotavljajo tudi na Zavodu za gozdove, zato bodo odstrel povečali, pravijo. V naslednjih dveh letih načrtujejo odvzem 1900 kosov jelenadi, pove Peter Razpet iz Zavoda za gozdove, območna enota Tolmin.
Lovci pa opozarjajo, da jim težavo predstavlja prepovedan nočni odstrel. Na ministrstvu za kmetijstvo odgovarjajo, da nočni lov kot tak ni prepovedan, ampak je prepovedana izključno le uporaba nočne optike oziroma umetnih virov svetlobe. "V spremembi zakona smo omogočili, da je možno, da se za nočni lov ne štejeta dve uri pred zoro oziroma ena ura pred navtično zoro, kar je v praksi dve uri prej in dve uri kasneje," zaključi Urška Srnec, vodja Sektorja za lovstvo.
Lovci, ki jih je premalo, pa se sprašujejo, ali bodo tako velik odstrel sploh lahko izvedli in na kakšen način.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.