EU bo sklicala krizni sestanek ministrov zaradi jajc, ki vsebujejo insekticid fipronil, je danes dejal evropski komisar za zdravje in varnost hrane Vytenis Andriukaitis. Med drugim naj bi s sestankom dosegli, da bi Nizozemska, Belgija in Nemčija prenehale z medsebojnimi obtožbami.
"Valjenje krivde in izpostavljanje domnevnih krivcev nas ne bo pripeljalo nikamor in to želim ustaviti," je dejal komisar, ki sicer prihaja iz Litve. Še pomembneje pa je "obvladati situacijo, zbrati informacije in se osredotočiti na analizo ter lekcije", ki bodo omogočile izboljšanje sistema in preprečitev kriminalnih aktivnosti, je dodal.
"Točno o tem sem govoril z nemškim, belgijskim in nizozemskim ministrom ta teden. Predlagal sem srečanje na visoki ravni z vpletenimi ministri ter predstavniki agencij za varne hrane vseh v škandal vpletenih držav, takoj ko bomo imeli na voljo vsa dejstva," je dejal Andriukaitis.
Na tone proizvodov umaknili s trgovskih polic
Od izbruha škandala so kontaminirana jajca odkrili v najmanj 11 evropskih državah, več milijonov jajc in na tone jajčnih proizvodov pa so umaknili s trgovskih polic. Nazadnje je odkritje oporečnih jajc v četrtek zvečer razkrila Danska - šlo je za 20 ton jajc, ki so jih uvozili prek belgijskih dobaviteljev.
Nemčija, Belgija in Nizozemska so se medtem v zadnjih dneh spustile v besedne vojne o tem, kdo je kriv za škandal. Nemčija je zahtevala preiskavo "kriminalnih" aktivnosti. Belgija je nizozemske oblasti obtožila, da so za oporečna jajca vedele že od novembra 2016 in niso obvestile drugih držav, kar pa so Nizozemci zanikali. Belgijci sami so preiskavo sprožili že junija, a so o njej zaradi interesa postopka molčali, kar je razjezilo javnost.
Nizozemske in belgijske oblasti so v četrtek izvedle skupne racije in aretirale dve osebi iz nizozemskega podjetja, ki naj bi bilo v središču krize.
Doslej zbrani podatki kažejo, da je škandal zakuhalo nizozemsko podjetje Chickfriend, ki so ga kmetje najeli za zdravljenje kokoši, ki jih je napadel zajedavec rdeča pršica. Fipronil naj bi Chickfriendu dobavljal belgijski dobavitelj, ki so ga mediji izpostavili kot podjetje Poultry-Vision, pri vsem skupaj pa naj bi sodelovalo še eno, doslej še neidentificirano nizozemsko podjetje.
Priznali napake, a hkrati dodajajo: Ni šlo za malomarnost
Nizozemska vlada je priznala, da je v odzivu na škandal z jajci, ki vsebujejo insekticid fipronil, naredila nekaj "napak". Vendar vztraja, da ni šlo za malomarnost.
"Napake se dogajajo v vseh krizah in zagotovo tudi v tej," je v četrtek zvečer dejala nizozemska ministrica za zdravje Edith Schippers v oddaji na nacionalni televiziji NPO. Znova je poudarila, da nizozemska vlada ni mogla razkriti informacij o fipronilu, ker so bile te stvar kazenske preiskave.
Nizozemska je tarča kritik evropskih sosed, ker naj bi dolgo skrivala informacije o oporečnih jajcih. A je Schippersova to zanikala. "Vemo za poročilo o prisotnosti fipronila v kurnikih kokoši nesnic iz novembra 2016, a takrat ni nič kazalo, da se fipronil nahaja v jajcih," je dejala v prvem javnem nastopu od izbruha afere.
Zaradi načina, na katerega se je Nizozemska spopadla s škandalom, je bilo do nje kritičnih več evropskih držav. Francoski minister za kmetijstvo Stephane Travert je tako v sredo pozval k "boljšemu prihodnjemu sodelovanju", njegov belgijski kolega Denis Ducarme pa je menil, da so nizozemske oblasti prvo poročilo o fipronilu na farmah vzele premalo resno.
Schippersova je priznala, da bi, glede na vse danes razpoložljive informacije, morali ukrepati že prej. "Ko bo kriza mimo, bomo analizirali vloge vseh igralcev ... in sprejeli zaključke," je še obljubila.
Tudi v Sloveniji?
Škandal z jajci, kontaminiranimi z insekticidom fipronil, je zajel 15 držav članic EU, vključno s Slovenijo, ter Švico in Hongkong, je sporočila Evropska komisija. Na slovenski upravi za varno hrano so sicer pojasnili, da se je država na seznamu znašla zaradi preventivnega odpoklica izdelkov pred dvema dnevoma.
V Sloveniji doslej potrjeno kontaminiranih jajc še niso odkrili. Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je že v sredo sporočila, da so jo prek sistema hitrega obveščanja za živila in krmo obvestili o možnosti pojava oporečnih jajc z Nizozemske v izdelkih proizvajalca Eipro-Vermarktung iz Nemčija in dobavitelja v Slovenijo Transgourment iz Avstrije. Možno bi bilo, da bi se oporečna jajca na slovenskem trgu pojavila kot predpakirana kuhana ali olupljena.
Kot so takrat zagotovili v upravi, sta nemški proizvajalec in avstrijski dobavitelj vsa jajca, ki bi lahko vsebovala fipronil, v Sloveniji umaknila iz prodaje. Umik sta izvedla ne glede na to, da živilo na zalogi ni pripadalo sporni seriji, ki jo je v obvestilu navedel dobavitelj. Trenutno razpoložljivi podatki ne nakazujejo, da bi bila sporna serija proizvoda distribuirana v Slovenijo.
Vseeno je Evropska komisija Slovenijo danes vključila med izpostavljene države, ki jih je prizadel škandal. Perutninske farme so zaprli v štirih državah: Belgiji, na Nizozemskem, Nemčiji in Franciji. Preostale prizadete države – Švedska, Velika Britanija, Avstrija, Irska, Italija, Luksemburg, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija in Danska v EU ter Švica in Hongkong izven meja unije, pa so prejele izvoz iz omenjene četverice.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.