Vsi trije alpinisti, ki so umrli v zadnjih dveh dneh, so umrli zaradi izčrpanosti med spustom z najvišje gore sveta. Novica o tem prihaja ravno v času, ko se lokalne oblasti soočajo s pozivi po omejitvi števila dovoljenj za plezanje. Trenutno je namreč gneča na Mount Everestu velika, kar prikazujejo tudi fotografije alpinistov.
V četrtek sta življenje na najvišji gori med spustom izgubila dva indijska alpinista – 53-letna Kalpana Das, ki je bila del posebne ženske ekspedicije treh nacionalnosti, in 27-letni Nihal Bagwan. Kot je za francosko agencijo AFP povedal lokalni turistični organizator, je Bagwan več kot 12 ur ostal v gneči, ki se vije na najvišji vrh, in bil pri tem močno izčrpan. Na severni tibetanski strani je umrl 65-letni avstrijski alpinist, v sredo pa sta ugasnili življenji 53-letne Indijke Anjali Kulkarni in Američana, pretekli teden pa je na Mount Everestu umrl še en pohodnik, irski profesor Seamus Lawless, za katerega je bil usoden padec med spustom z vrha.
Američan Donald Lynn Cash iz ameriške zvezne države Utah je umrl med fotografiranjem na vrhu gore, potem ko se je nenadoma zgrudil. Kot je na Facebooku zapisala njegova hči Danielle, je Cash umrl med "uresničitvijo svojih sanj". Kot je povedala za ameriške medije, vzrok smrti očeta še ni uradno znan, a verjamejo, da je doživel srčni napad.
Preden se je Cash odpravil na pot, je sinu poslal sporočilo, v katerem je zapisal, da"se počuti izjemno blagoslovljenega, da se odpravlja na goro, o kateri je sanjal in bral zadnjih 40 let".
Kot je še povedala njegova družina, je Cash dal odpoved v službi, zato da bi se pridružil skupini ljudi, ki je osvojila najvišje vrhove na vseh celinah. Januarja se je tako povzpel na Vinson Masif, ki velja za najvišji vrh Antarktike.
Sezona vzponov
Večina poskusov vzpona se izvaja aprila in maja, saj so vremenske razmere v tem času najbolj ugodne. Letošnja sezona pa alpinistom ponuja slabše razmere kot ponavadi, predvsem zaradi močnih vetrov, ki velikemu številu plezalcev ponujajo ozek časovni okvir za doseg vrha. Zaradi spreminjajočih vremenskih razmer pa so lokalne oblasti plezalce opozarjale, naj pohitijo z vzponom na vrh, posledično je to številne spodbudilo, da se odpravijo na vrh ob podobnem času, zaradi česar je med vzponom nastala tudi gneča.
"To je velik problem, ker je pot že tako nevarna in vedno obstaja tveganje. Gneča ljudi pa pot še dodatno otežuje," je za New York Times povedal vodja ene od agencij, ki vodijo alpiniste na vrh, Nivesh Karki.
Število ljudi, ki se bodo povzpeli na Everest, bi lahko preseglo lanskoletni rekord, vrh osemtisočaka je doseglo 807 ljudi.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.