Azerbajdžan je organizacijo Evrovizije vzel kot priložnost, da bogastvo in lepoto svoje države pokaže svetu. Po lanskoletni zmagi azerbajdžanske pesmi Running scared so začeli intenzivne priprave na tekmovanje, v medijih pa so se vrstile novice o tem, da se obeta najbolj razkošno evrovizijsko tekmovanje do zdaj. A kmalu se je pokazala tudi temna plat teh priprav. Pri trgu Državna zastava v Bakuju namreč rušijo stavbe, da bi očistili prostor za novo Kristalno dvorano, v kateri bo tekmovanje potekalo. Ob tem potekajo tudi prisilne izselitve, ne glede na to, ali so stanovalci lastniki ali najemniki.
"Oblasti uničujejo domove, včasih tudi, ko je lastnina prebivalcev še v hiši," pravijo pri organizaciji Human Rights Watch (HRW). Ob tem dodajajo, da prebivalci ne dobijo pravičnega nadomestila. V primeru izseljevanja iz stavb ob trgu Državna zastava so tistim, ki so živeli v stanovanjih azerbajdžanske vojske, ponudili nekaj več kot 9.500 evrov, medtem ko so lastnikom dali ponudbo skoraj 1500 evrov na kvadratni meter. Prebivalci in HRW ocenjujejo, da je ponudba močno pod tržno vrednostjo nepremičnin na takšni lokaciji. "Azerbajdžanska vlada ne uničuje le domov, ampak tudi življenja," je zapisala Jane Bucanan, raziskovalka za Evropo in osrednjo Azijo pri HRW ter avtorica poročila HRW o tej problematiki. "Tisti, ki so izgubili domove in so trpeli, morajo biti pravično poplačani," je dodala.
Medtem je eden od višjih mestnih uradnikov Zulfali Ismayilo, ki je odgovoren za obnovo, dejal, da je nadomestilo pravično in zadostno. S takim plačilom si po njegovih besedah lahko prebivalci najdejo nov dom v Bakuju. "Te stavbe moramo uničiti zaradi potreb države. Vsi prebivalci morajo spoštovati to odločitev," je dejal. "Svojih domov nočejo zapustiti, ker so pohlepni. Hočejo več. Mi smo jim plačali v skladu s tržno vrednostjo," je dodal.
Plaz očitkov se je na azerbajdžanske oblasti vsul tudi zaradi ravnanja z živalmi. Oblasti naj bi želele poskrbeti, da bi bile ulice mesta Baku čim bolj čiste, kar pomeni, da morajo odstraniti tudi potepuške živali. Aktivisti trdijo, da oblasti to počnejo na izjemno krut način, saj živali na ulicah streljajo ali jih zastrupijo. "Njihova trupla zažgejo," je dejal Azer Garayev, predstavnik azerbajdžanske družbe za zaščito živali, ki je opozoril, da oblasti niti ne preverijo, ali je žival ogroža zdravje ali varnost ljudi.
Predstavnik mestnih oblasti Sanan Niftaliyev, ki je odgovoren za nadzor nad živalmi, je dejal, da res poteka akcija, s katero želijo rešiti problematiko potepuških psov. Vendar je zanikal, da bi živali ubijali na krut način. Dejal je, da vse živali pregledajo veterinarji in da ustrelijo le tiste, ki so bolne. Čeprav imajo podatke o tem, koliko psov so ubili, jih ni želel deliti z javnostjo. Aktivisti na takšne trditve oblasti odgovarjajo s posnetki, ki jih je mogoče najti na spletu. Enega izmed njih si lahko ogledate spodaj, a opozarjamo, da je nazoren.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.