Humanitarna organizacija WaterAid je objavila poročilo, v katerem so prišli do zastrašujočih zaključkov. Zaradi slabih higienskih razmer in neustreznega dela različnih humanitarnih agencij je po svetu umrlo na milijone ljudi. Diareja in slabe higienske razmere so povzročile več smrti otrok kot pa aids in tuberkoloza ter malarija skupaj.

Izpostavili so tudi, da je problematično predvsem to, da je za preprečevenje diareje porabljenih čedalje manj finančnih sredstev. Poročilo navaja, da je diareja po svetu povzročila smrt 1,8 milijona otrok, toda za izboljšanje higienskih razmer je bilo med letoma 2004 in 2006 namenjeno zgolj 1,5 milijarde dolarjev. Za preprečitev širjenja aidsa pa so v istem časovnem obdobju, ko je umrlo 300 tisoč otrok, namenili 10,8 milijarde dolarjev.
Vzrok za tašno stanje je poleg neustrezne razporeditve finančnih sredstev tudi pomanjkanje politične volje, kajti diareja ni tema, kateri bi politiki želeli posvetiti več pozornosti.

Predstavnik organizacije WaterAid Oliver Cumming je poudaril, da ne gre za izbiro, kateri bolezni bodo posvetili več ali manj pozornosti, ampak za bolj uravnotežen pristop k umiranju otrok v razvijajočih se državah.
Opozoril je tudi na skrbno načrtovanje boja proti boleznim in dodal, da so ob koncu 19. stoletja v Veliki Britaniji investicije v higienske razmere, ki jih je koordinirala britanska vlada, pripomogle k temu, da je prišlo do občutnega zmanjševanja smrtnosti otrok. Ta pristop pa je bil celo bolj učinkovit kot delovanje samega nacionalnega zdravstvenega sistema.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.