Tradicionalno romanje muslimanov v Meko, imenovano hadž, ki se ga je letos udeležilo rekordno število vernikov, se je zaradi neobičajno močnega deževja nekoliko zavleklo. Prvi romarji naj bi sveto mesto že zapustili, vendar so se lahko zaradi gneče in poplav, ki so nastale ob neurju, na pot domov odpravili šele danes.
Dež presenetil v Savdski Arabiji
Romanje se je začelo v torek, ko so se verniki v posebnih belih oblačilih odpravili na goro Arafat, kjer je imel po prepričanju muslimanskih vernikov prerok Mohamed pred 14 stoletji zadnjo pridigo. Končalo pa se je s sobotnim obredom kamenjanja hudiča v Mini. Romarji so se v skladu z običajem nato vrnili v Veliko mošejo v svetem mestu Meka, kjer so se sedemkrat sprehodili okoli kaabe in tako končali romanje.
Po prvih načrtih bi se to dejanje moralo končati že v soboto zvečer, vendar je za puščavsko Savdsko Arabijo neobičajen dež nekoliko zavlekel obred. Zaradi dežja je tudi poplavilo številne šotore, v katerih so verniki v času romanja bivali. Kot je sporočilo savdsko notranje ministrstvo, so morali pripadniki civilne zaščite s helikopterji prepeljati številne šotore s poplavljenih območij na suho.
Hadž v luči poostrenih varnostnih ukrepih
Letošnji hadž je potekal ob zelo poostrenih varnostnih ukrepih, potem ko je bilo med kamenjanjem hudiča, ki predstavlja vrhunec romanja, lani do smrti poteptanih več kot 250 ljudi. Po uradnih podatkih je bilo letos med obredom kamenjanja hudiča ranjenih 25 romarjev, mrtvih pa naj ne bi bilo. Neki savdski časnik pa je sicer poročal, da so med kamenjanjem umrle tri osebe.
Po navedbah savdskih oblasti so med letošnjim hadžem aretirali 220 tatov, ki so gnečo izkoristili za kraje. Časnik Arab News pa je poročal, da je moralo kakih 200 romarjev v soboto v bolnišnico, ker so se zastrupili s hrano.
Vsaj enkrat na romanje
Romanje v Meko je eden od petih stebrov muslimanske vere. Islamska sveta knjiga Koran namreč predpisuje, da mora vsak musliman, ki je fizično sposoben in si lahko privošči potovanje, vsaj enkrat v življenju opraviti romanje v Meko, rojstni kraj preroka Mohameda. Hadž v simboličnem smislu predstavlja tudi sodni dan, na katerega se bo moral vsak musliman v skladu z islamskim naukom zagovarjati pred Alahom za svoja dejanja.