Islandski kanjon Fjaðrárgljúfur je bil večinoma poznan le lokalnim prebivalcem, od leta 2015, ko je Justin Bieber objavil videospot I'll Show You, pa se je število obiskovalcev, ki bi se predvsem radi fotografirali na tem mestu, povečalo za skoraj 80 odstotkov.

Videospot, v katerem Bieber zakoraka po neokrnjeni vegetaciji, z nogami binglja čez pečino in se skopa v ledeni reki pod stenami kanjona, ima na YouTubu več kot 440 milijonov ogledov. Posledice povečanega obiska pa so vidne predvsem na vegetaciji in uničenih pešpoteh. Zato so oblasti kanjon najprej zaprle za dva tedna, ker pa si narava ni mogla tako hitro opomoči, so zaprtje kanjona še podaljšali.
V zameno za ogled kanjona ponudil celo 'brezplačen' izlet v Dubaj
A, kljub temu da so z ograjo zaprli vhod na območje kanjona, se oboževalci ne dajo kar tako odgnati. Vznemirjeni turisti poskušajo 'čuvaje kanjona' na vse mogoče načine prepričati, da jim odprejo 'vrata' do kanjona.
Kot opisuje ena izmed zaposlenih Hanna Johannsdottir, nekateri obiskovalci ponujajo celo podkupnino. Največkrat ljudje za podkupnino ponudijo hrano iz svoje domovine, pred kratkim pa ji je nekdo v zameno, da bi mu pogledala skozi prste, ponudil celo 'brezplačen' izlet v Dubaj. Ponudbo je zavrnila.
"Prišli smo zaradi Justina Timberlaka," je za Guardian povedal ruski turist, ki je kmalu popravil pevčev priimek v Bieber. "V videospotu je bilo vse videti tako čudovito, potem smo se odločili, da je nujno, da obiščemo ta kraj."
Islandski minister za okolje Guðmundur Ingi Guðbrandsson je sicer povedal, da je preveč posplošeno, da za vso situacijo krivijo Justina Bieberja, a pri tem na slavne osebe, ki lahko dosežejo velik krog ljudi, naslovil opozorilo, naj pred svojimi dejanji pomislijo na morebitne posledice, "saj ima lahko nepremišljeno dejanje ene slavne osebe dramatičen vpliv na celotno območje, če jim tja sledi masa ljudi".

Zaradi prevelikega obiska turistov zaprli tudi slovito tajsko plažo
Povečan priliv turistov, ki derejo na neokrnjena območja narave, je le eden izmed primerov, kako masovni turizem škodljivo vpliva na naravne bisere Islandije. A ne le na Islandiji, tudi drugod po svetu oblasti zapirajo naravne znamenitosti, da si lahko opomorejo od škodljivega človeškega vpliva. Takšen primer je slovita plaža Maya na tajskem otoku Phi Phi, ki so jo zaradi prevelikega obiska dnevnih turistov in s tem povezanega onesnaževanja junija lani zaprli in bo ostala zaprta še do leta 2021. Tako so odločile oblasti, ki so ugotovile, da vodni ekosistem potrebuje več časa, da si opomore.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.