Po koncu volilne kampanje, zaznamovane s političnimi umori in številnimi nepravilnostmi, so se danes končale ukrajinske parlamentarne volitve. Volilna udeležba je bila pod pričakovanji, saj je do 16. ure volišča obiskalo slabih 40 odstotkov volilnih upravičencev, kar je osem odstotkov manj kot na zadnjih volitvah leta 1999. Sicer pa so volilci najbolj množično odšli na volišča na zahodu države, kjer je bila udeležba 50-odstotna, v prestolnici Kijev pa le 26-odstotna.
Po prvih volilnih projekcijah imata največ možnosti za zmago desnosredinski liberalni blok Naša Ukrajina pod vodstvom nekdanjega premiera Viktorja Juščenka in sredinska koalicija Za združeno Ukrajino privržencev predsednika Leonida Kučme. Začasni končni izidi bodo znani predvidoma v ponedeljek zjutraj.
Po pričakovanjih naj bi si ukrajinski predsednik Leonid Kučma na volitvah še utrdil oblast, saj naj bi njegova sredinska koalicija Za združeno Ukrajino in njeni simpatizerji na volitvah dobila približno tretjino sedežev v 450-članskem parlamentu. Druga najmočnejša politična sila v državi, desnosredinski liberalni blok Naša Ukrajina nekdanjega premiera Viktorja Juščenka naj bi dobila od 100 do 130 sedežev.
V skladu z ukrajinsko volilno zakonodajo bo 225 poslancev izvoljenih po proporcionalnem sistemu na podlagi strankarskih list, druga polovica pa bo izvoljena po večinskem sistemu v vsakem izmed 225 volilnih okrajev. Volitve je nadziralo skoraj tisoč tujih opazovalcev iz 49 držav, največ v desetletni zgodovini neodvisne Ukrajine. Okoliščine, v katerih je potekala predvolilna kampanja, med katero je prišlo do številnih zlorab in kršitev volilnih zakonov s strani oblasti, so sicer sprožile številne kritike EU, ZDA, Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), Sveta Evrope in opozicijskih političnih krogov v Ukrajini.