Po navedbah predstavnika britanske meteorološke službe je islandski vulkan prenehal bruhati pepel. Po navedbah islandskih uradnikov pa bruhanja pepela iz vulkana niso videli že vse od 3. ure zjutraj po lokalnem času. Danes popoldne pa je evropska agencija za letalski promet Eurocontrol sporočila, da se bo oblak vulkanskega pepela ponoči razpršil, zato jutri ne pričakujejo več težav v letalskem prometu.
Letala tako zopet vzletajo in pristajajo tudi na severu Nemčije. Nemške letalske oblasti so namreč zaradi vulkanskega pepela že zgodaj zjutraj zaprle zračni prostor in tako tudi letališča v Hamburgu, Bremnu in Berlinu. Prizemljena pa so bila tudi letala v Frankfurtu, Stuttgartu, Düsseldorfu, Hannovru in Münchnu.
Tako je bilo samo danes v Nemčiji odpovedanih okoli 700 poletov, sicer pa jih povprečno v Nemčiji zabeležijo okoli 8.000 na dan. Letališča so zaprli že zgodaj zjutraj in jih potem postopoma odpirali. Zadnje večje letališče, ki so ga odprli, pa je bilo berlinsko. V drugih državah po poročanju Eurocontrola omejitev poleta ni bilo.
Nemške oblasti so ob 4. uri zjutraj najprej zaprle letališče v Bremnu, nato pa ob 5. uri še v Hamburgu. Težave zaradi pepela so se nato pojavile tudi v zračnem prostoru nad Berlinom in Hannovrom, poroča BBC.

Ob zaprtju letališč je nemški prometni minister Peter Ramsauer povedal, da je varnost prva prioriteta in že takrat napovedal, da se bo čez dan položaj izboljšal. Neposrednih kritik na njihovo odločitev ni, vendar pa naj bi bilo kar nekaj nelagodja v letalskih družbah, saj so tako v drugačnem položaju kot drugod po Evropi.

V torek težave nad Britanijo in Skandinavijo
Letalski promet je bil moten nad Norveško in Dansko, naj bi se pa danes že normaliziral nad Veliko Britanijo. V torek je bilo sicer najhuje nad Škotsko, Severno Irsko in severno Anglijo, po vsej Evropi pa so odpovedali več kot 500 poletov.
Po navedbah Evropske agencije za varnost zračnega prometa Eurocontrol je velika možnost, da se bo oblak pepela pomikal čez Dansko, Norveško in Švedsko, vendar pa naj bi bile nevšečnosti v letalskem prometu zaradi tega omejene.
Francoske oblasti za civilno letalstvo pa so medtem sporočile, da ne pričakujejo motenj v letalskem prometu ali zaprtja katerega od letališč.
V Veliki Britaniji, kjer je v torek na letališčih obtičalo na stotine ljudi, se razmere umirjajo. Po napovedih strokovnjakov naj bi se koncentracija pepela v njihovem zračnem prostoru danes še bistveno znižala.
A pozor! Če bo islandski ognjenik Grimsvötn še naprej bruhal pepel z enako intenzivnostjo kot doslej, bi lahko težave znova nastopile že v petek, ko bi letala morebiti znova morala ostati na tleh.

Še vedno pa velja, da razmere niso tako dramatične kot lani po izbruhu prav tako islandskega vulkana Eyjafjallajokull, ko so milijoni potnikov ostali ujeti na letališčih. Tudi evropski komisar za promet Siim Kallas je dejal, da ne pričakuje težav tako velikih razsežnosti v letalskem prometu kot lani.
Pepelnati delci iz vulkana Grimsvötn, ki je začel bruhati v soboto, so večji kot tisti iz vulkana Eyjafjallajokull, zato padejo prej na tla. V torek pa je višina izbruha že upadla na pet kilometrov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.