Italijanska vladna kriza je, kot kaže, končana. Nova ministrska ekipa je sicer v veliki meri podobna prejšnji vladni sestavi, v vlado pa se je vrnil dolgoletni Berlusconijev zaveznik in nekdanji gospodarski minister Giulio Tremonti, ki ga je Berlusconi imenoval na podpredsedniški položaj. Na drugem podpredsedniškem mestu je Berlusconi kljub nekaterim nesoglasjem v vladni koaliciji obdržal Gianfranca Finija, voditelja druge največje koalicijske stranke Nacionalno zavezništvo (AN).
Berlusconi je imenoval nove ministre za kulturo, zdravje, komunikacije in industrijo, medtem ko sprememb na najpomembnejših ministrstvih ni. Močno ministrstvo za gospodarstvo ostaja v rokah Domenica Siniscalca, diplomatski zbor pa bo še naprej vodil Fini.
Novi ministri bodo na oblasti ostali do naslednjih parlamentarnih volitev maja 2006,
v tem času pa si bo desnosredinska koalicija spet poskušala pridobiti
zaupanje volivcev.
Se bo vlada ukvarjala sama s seboj?
Nova Berlusconijeva vlada je odgovor na upor njegovih koalicijskih partnerjev, ki so terjali temeljite spremembe, če naj se vlada obdrži na oblasti do konca mandata prihodnjo pomlad. Italijanski politični komentatorji menijo, da se bo v naslednjem letu ukvarjala bolj sama s sabo kot pa z ukrepi, ki so namenjeni predvsem pridobivanju volivcev.
Berlusconiju nov mandat
Berlusconi je v sredo ponudil odstop, potem ko se je po porazu svoje desnosredinske vladne koalicije Dom svoboščin na lokalnih volitvah v začetku aprila soočil z najhujšo vladno krizo od nastopa vlade maja 2001. Kriza je nastala, ko so minuli petek iz vlade izstopili ministri Krščansko demokratske unije (UDC), v torek pa je odhod iz vlade napovedala še druga najmočnejša stranka vladajoče koalicije Nacionalno zavezništvo (AN).