
V iraški prestolnici Bagdad je danes zaprisegel novi predsednik, kurdski voditelj Džalal Talabani. Zaprisegla sta tudi njegova podpredsednika, dosedanji začasni predsednik, sunit Gazi al Javer, in dosedanji začasni finančni minister, šiit Adel Abdel Mahdi. Na položaj iraškega premiera je novi iraški predsedniški svet imenoval šiitskega vodjo Ibrahima al Džafarija, ki bo moral zdaj oblikovati iraško vlado. Slovesnost je potekala v strogo varovani zeleni coni v središču Bagdada.
Iraški parlament je Talabanija za predsednika izvolil v sredo. Za izvolitev v 275-članskem parlamentu so kandidati potrebovali dvotretjinsko večino. V prid Talabanija in njegovima podpredsednikoma je glasovalo 227 poslancev, 30 volilnih lističev je bilo oddanih praznih. Gre za enega zadnjih korakov k oblikovanju prve iraške demokratično izvoljene vlade v 50 letih.
Čestitke novemu predsedniku
Po zaprisegi novega iraškega predsedniškega sveta so iz sveta še naprej prihajale čestitke novemu vodstvu in odzivi na njegovo izvolitev. Tako mu je čestital generalni sekretar Arabske lige Amr Musa, pa tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, iranski predsednik Mohamed Hatami in sirski predsednik Bašar Asad.
Oprostili britanskega vojaka, obtoženega umora Iračana
Prvi britanski vojak, ki je bil obtožen umora med vojno v Iraku, je bil zaradi pomanjkanja dokazov oproščen. 22-letni Kevin Williams je bil obtožen, da je 3. avgusta 2003 blizu Basre ubil odvetnika in očeta devetih otrok Hasana Abada Saida.

Williams je bil skupaj z drugimi vojaki na patrulji, ko so odkrili šest Iračanov, ki so tovorili orožje in strelivo. Tri Iračane so prijeli, Said pa je zbežal. Williams in njegov kolega Jeffrey Blair sta mu sledila in ga na nekem dvorišču ujela. Williams je Saida, ki ni bil oborožen, ustrelil, ker naj bi se upiral aretaciji. Williamsa so najprej obtožili pred vojaškim sodiščem, vendar so pregon opustili, kasneje pa so obtožnico proti njemu vložili na civilnem sodišču. Tožilstvo je zaradi pomanjkanja dokazov pregon opustilo.
J. Koreja bo zmanjšala kontingent v Iraku
Južnokorejsko obrambno ministrstvo je sporočilo, da namerava Seul do junija iz Iraka umakniti 270 svojih vojakov. S tem bo število južnokorejskih vojakov, nameščenih v Abrilu na severu Iraka, znižali na 3270. Tudi po tem umiku pa bo Južna Koreja še vedno imela tretji največji kontingent vojakov v Iraku, več jih imata le ZDA in Velika Britanija.
V severnoiraškem mestu Tel Afar se je medtem v bližini ameriške patrulje razstrelil samomorilski napadalec, pri tem pa ranil 12 iraških civilistov. Ameriška patrulja naj bi utrpela le gmotno škodo. V noči na četrtek pa so uporniki v Tikritu ubili dva voznika tovornjakov.