
Ameriške sile so iz zapora Abu Graib v Bagdadu, kjer so se ameriški vojaki močno znašali nad iraškimi vojnimi ujetniki, v petek izpustile 454 zapornikov, še 394 zapornikov pa naj bi izpustile 28. maja. Nekateri od izpuščenih so takoj spregovorili o pretepanju in zlorabah v zaporu, ki je v središču škandala o ameriškem mučenju zapornikov.
Konvoj šestih avtobusov, ki so ga spremljali ameriški vojaki v oklepnih in terenskih vozilih, je zapornike odpeljal proti Bagdadu, Tikritu in Bakubi. Zapornike so izpustili dva dni potem, ko je bil zaradi zlorab zapornikov na leto dni zapora obsojen prvi ameriški vojak.
V Bakubi so zapornike iz dveh avtobusov predali lokalni policiji, ki pa jih je kmalu za tem izpustila. Izpuščeni zaporniki so nato poljubili zemljo in molili. 18-letni Abdul Salam Husein Džasim je povedal, da je bil v zaporu tri mesece. Prijeli so ga po eksploziji na ulici v Bakubi. "Ne govorite o mučenju. Uničili so me," je dejal skrušeni fant. Dodal je, da je bilo v delu zapora, v katerem je bil tudi sam, zaprtih pet bratov in sester in enega od njih so tako pretepli, da je čez dva dni umrl.
Še vedno pa ni povsem jasno, koliko zapornikov je bilo izpuščenih. Predstavnik ameriške vojske je pred dnevi povedal, da nameravajo izpustiti 472 zapornikov, v Abu Graibu pa je sicer še vedno med 3000 in 4000 ljudi.
Objavljene nove podrobnosti o mučenju zapornikov
Časnik Washington Post je medtem objavil nove podrobnosti o mučenja v Abu Graibu, na svoji spletni strani pa so objavili prvi videoposnetek, ki prikazuje mučenja iraških zapornikov v zaporu Abu Graib. Posnetek traja približno 50 sekund, vojaki pa naj bi skušali z zaporniki narediti "človeško piramido".

Časnik objavlja tudi navedbe 13 zapornikov in med drugim navaja, da so z njimi ravnali kot z živalmi, da so se vojakinje nad njimi spolno znašale in da so bili prisiljeni jesti hrano iz stranišča. "Ujetniki so povedali, da so jih kruto pretepali, ameriški vojaki, ki so delali ponoči, pa so jih med muslimanskim svetim mesecem ramadan spolno poniževali," poroča Washington Post.

Direktor ameriškega zveznega preiskovalnega urada Robert Mueller je v pričanju pred senatnim pravosodnim odborom izjavil, da agenti FBI, ki so zasliševali zapornike v Abu Graibu, niso bili priče ali soudeleženci pri kakršnemkoli zlorabljanju. Pri tem je poudaril, da pravila FBI prepovedujejo sodelovanje v preiskavah, ki vključujejo silo ali grozijo s silo, in da morajo o vsakem takem incidentu poročati.
Ameriško obrambno ministrstvo sicer preiskuje informacije, da so elitne enote ameriške vojske v nekem tajnem zasliševalnem centru blizu bagdadskega letališča pri ravnanju z iraškimi zaporniki kršile Ženevske konvencije. Kot sta za ameriško televizijo NBC navedla dva visoka predstavnika ameriške administracije, je elitna enota Force Delta predmet preiskave, potem ko so v Pentagonu dobili informacije, po katerih so zapornike med zaslišanji mučili.
Rušenje zgradbe strahu in agresije?
Predstavniški dom ameriškega kongresa je potrdil amandma k predlogu obrambnega proračuna za leto 2005, ki predvideva rušenje zloglasnega bagdadskega zapora Abu Graib in na njegovem mestu izgradnjo novega, sodobnejšega zapora. Amandma o postavitvi novega zapora sta vložila republikanec Curt Weldon in demokrat John Murtha iz Pensilvanije, ki trdita, da se zanj nista odločila toliko zaradi zlorab iraških ujetnikov, ampak bolj zato, ker je bil zapor simbol terorizma nekdanjega režima diktatorja Sadama Huseina.
Predlog ni bil sprejet soglasno, ker so nekateri kongresniki menili, da jim za prikrivanje slabe vesti ni potrebno zapravljati denarja, drugi pa so menili, da ameriški kongres nima pristojnosti odločati o rušenju objektov v tuji suvereni državi. Weldon je zatrdil, da načrt predvideva soglasje bodoče iraške vlade. Podoben predlog čaka še na potrditev v senatnem odboru za mednarodne odnose.