
Sodišče je junija sporočilo, da imajo ujetniki v vojaškem oporišču Guantanamo na Kubi pravico izpodbijati odvzem svobode na ameriških sodiščih. Ameriški sekretar za mornarico, Gordon England je sporočil, da bo vojska šla še dlje in začela izvajati posebne povsem na novo pripravljene in še ne dodelane postopke.

Vsak od 594 ujetnikov v Guantanamu bo dobil osebnega predstavnika, ki mu bo pomagal izpolnjevati dokumente in ga vodil skozi zaslišanja pred posebnimi tričlanskimi sveti vojaških častnikov, ki bodo ugotavljali, ali je oseba upravičeno zaprta kot sovražni bojevnik in če ni, naj bi bila nemudoma spuščena na prostost.
Ameriška administracija se je presenetljivo hitro odzvala na odločitev vrhovnega sodišča, glede na to, da je že dve leti izpostavljena hudim mednarodnim kritikam, ker ima v Guantanamu brez obtožnice, dostopa do odvetnikov in kakršnihkoli pravic zaprte ujetnike iz vojne v Afganistanu.
England je razložil, da bodo v ponedeljek začeli ujetnike obveščati o tem, da imajo pravico izpodbijati zaprtje na ameriških sodiščih. Obvestili jih bodo tudi, da se lahko pritožijo na tričlanske svete, ki bodo preučili primer in nato svoje priporočilo poslali kontraadmiralu v rezervi Jamesu McGarrahu, ki bo imel zadnjo besedo. Teoretično je možno, da bodo ujetniki izpuščeni, če bo tako odločil McGarrah. England pričakuje, da bodo vseh 594 ujetnikov, ki prihajajo iz 40 držav in govorijo 19 jezikov, o vsem obvestili v 10 dneh.
Eden od novinarjev je Englanda vprašal, kako si zamišlja, da ima kdo od zaprtih resnično možnost, da pride na prostost, saj so imeli doslej na voljo dve leti časa, da ugotovijo, če je resnično sovražni bojevnik ali ne. Vprašanje je šlo v samo jedro problema, namreč ali bo izpustitev pomenila, da je bilo dosedanje zaprtje nezakonito.
Ali bo morebitna izpustitev zdaj pomenila, da je bilo dosedanje zaprtje nezakonito?

To je zanimalo nekega novinarja, katerega vprašanje je šlo v samo jedro problema. England je odgovoril, da bo vsak od ujetnikov dobil osebnega predstavnika, ki ne bo smel biti odvetnik, ampak bo moral biti po činu višje od majorja. Ta predstavnik naj bi ujetniku razložil, za kaj gre in kakšne so njegove možnosti, na vprašanje novinarja pa ni odgovoril. McGarrah bo sestavil tri tričlanske senate, ki jim Pentagon optimistično pravi "nevtralna stran". Zaporniki naj bi imeli tudi pravico poklicati priče, vendar pa je to povsem neizvedljivo, saj je England priznal, da nima proračuna in da ne bo mogel plačati potovanja pričam. Prav tako pa je Guantanamo vojaško oporišče in ni verjeti, da bi dovolili dostop pričam iz Afganistana ali drugih držav. Prav tako jih nimajo, kje namestiti.
England je tudi priznal, da še ne ve, kako bodo iskali priče in kdo bo jemal te izjave. Ne glede na vse pa je optimist in pričakuje, da bo vse skupaj končano v štirih mesecih. Menda zato, ker naj se vseh 594 ujetnikov ne bo odločilo za pravico do tovrstnega postopka. England ni razložil, zakaj se kdo od ujetnikov, ki je preživel v zaporu dve leti ne bi odločil za edino priložnost, da pride na prostost.
England je še dejal, da bodo postopki javni do določene mere, ob upoštevanju nacionalne varnosti in pravice ujetnikov do zasebnosti. Zaradi te pravice prav tako ne bodo objavili imen in nacionalnosti ljudi, ki bodo v postopku. Vzporedno s tem postopkom bodo še naprej iskali ljudi, ki bodo morali pred vojaško sodišče.
Predsednik George Bush je doslej določil že 15 posameznikov, med njimi osebnega služabnika Osame bin Ladena. Ti bodo dobili odvetnike, medtem ko tisti, ki bodo pred "nevtralno stranjo" spodbijali status sovražnega bojevnika, nimajo pravice do odvetnika, ker gre menda za vojaški postopek. Prav tako ni jasno, če bodo lahko dobili odvetnike tisti, ki se bodo odločili za izpodbijanje aretacije na ameriških sodiščih.