
Vrhovno sodišče bo tako preučilo pritožbo dveh britanskih, dveh avstralskih in 12-ih kuvajtskih državljanov, ki jih v okviru kampanje proti terorizmu, sprožene po napadih 11. septembra 2001, zadržujejo v Guantanamu skupaj z več kot 600 drugimi, obtoženimi, da so talibani ali pa pripadniki Al Kaide. Njihovim odvetnikom so dali na razpolago eno uro, v kateri bodo morali navesti čim več argumentov, če bodo želeli sodnike prepričati v svoj prav, odločitev sodišča pa naj bi bila izrečena do konca junija.

Sodišča na nižji stopnji so razsodila, da ameriški sistem civilnih sodišč nima pooblastil za obravnavo pritožb ujetnikov nad ravnanjem z njimi v Guantanamu. Odvetniki ujetnikov so v prošnji vrhovnemu sodišču, naj obravnava primer, zapisali, da so "ZDA v Guantanamu ustvarile zapor, ki deluje popolnoma izven zakona. Med zidovi tega zapora lahko tuje državljane zadržujejo neomejeno dolgo, brez obtožb ali dokazov o njihovih prestopkih, brez dostopa do družine, prijateljev ali pravnega zastopnika ter brez možnosti, da bi dokazali svojo nedolžnost," so še zapisali.
Večino ujetnikov so prijeli med ameriškimi protiterorističnimi akcijami v Afganistanu, izvedenimi po napadih 11. septembra pred dvema letoma. Nekateri so v Guantanamu preživeli že skoraj dve leti.
Pravni status ujetnikov v Guantanamu je izzval številne kritike tako v ZDA kot v tujini, saj administracija ameriškega predsednika Georgea Busha ni storila ničesar; ujetnikov ni ne obtožila ne napisala dokončnih sodb.