Zasedanje tradicionalne afganistanske plemenske skupščine, loje džirge, naj bi po pričakovanjih trajalo pozno v noč ali celo do četrtka zjutraj, ker morajo delegati med 67 kandidati najprej izvoliti predsedujočega in sopredsedujoče loji džirgi, je dejal afganistanski zunanji minister Abdulah Abdulah. Šele po izbiri predsedujočega loji džirgi se lahko začne izbira predsednika države, za katerega kandidira predsednik prehodne afganistanske vlade Hamid Karzaj. Do njegove izvolitve pa najbrž ne bo prišlo pred četrtkom.
Organizacija Human Rights Watch kritizira udeleženost vojaških poveljnikov

Kot opozarja organizacija za varstvo človekovih pravic Human Rights Watch, je zaskrbljujoče, da so se vojaški poveljniki začeli dogovarjati, kako si bodo razdelili stolčke v vladi. Organizacija je še izrazila protest zaradi dejstva, da vojaški poveljniki sploh sodelujejo na zasedanju kljub odločitvi Združenih narodov, da na zasedanju ne smejo sodelovati osebe, ki so bile vpletene v vojne zločine ali druge kršitve človekovih pravic.
Po besedah predstavnice te organizacije Nathalie Godard naj bi prav tako večje število delegatov izrazilo bojazen zaradi navzočnosti pripadnikov afganistanske obveščevalne službe na zasedanju. Na zasedanju se je zaradi proceduralnih vprašanj zapletlo že dopoldne, tako da se delegati danes najverjetneje še ne bodo izrekali o novem predsedniku države. Zasedanje naj bi po pričakovanjih trajalo pozno v noč ali celo do četrtka zjutraj.
Več kot 1500 delegatov naj bi na zasedanju, ki se je začelo v torek, izvolilo novega predsednika države, vlado in premiera, odbor za pripravo ustave in najverjetneje tudi parlament za prihodnjih 18 mesecev. Na položaj bo verjetno izvoljen predsednik sedanje prehodne vlade Hamid Karzaj. Vlada, ki jo bo imenovala, bo tudi oblikovala novo ustavo in pripravila parlamentarne volitve.
V Kabulu ni šlo brez incidentov

Ob robu zasedanja pa se je zgodil tudi incident, saj so vojaki mednarodnih varnostnih sil ISAF aretirali tri telesne stražarje brata ubitega afganistanskega poveljnika Masuda, Valija Masuda, ki je tudi delegat velike skupščine in je bil na poti na zasedanje. Po besedah predstavnika afganistanske vojske, generala Sajafa Halila, je imel eden od telesnih stražarjev skozi okno avtomobila naperjeno puško.
Nemški vojaki sil ISAF so dva telesna stražarja položili na tla, tretji pa je naperil orožje proti vojakom mednarodnih varnostnih sil, nakar so jih vojaki ISAF razorožili. Tiskovni predstavnik sil ISAF o podrobnostih sicer ni govoril, potrdil je le, da do streljanja ni prišlo in da ni bil nihče ranjen. Ob tem je še poudaril, da orožje in uniforme lahko nosijo samo pripadniki sil ISAF ter pripadniki afganistanske vojske in policije.
Strmoglavilo ameriško vojaško letalo
Kmalu po vzletu je na vzhodu Afganistana strmoglavilo ameriško vojaško štirimotorno propelersko letalo MC-130 Combat Talon. Poročila o žrtvah na letalu, na katerem naj bi bilo med 10 do 15 ljudi, še ni. Kakih 45 milijonov dolarjev vredno letalo je strmoglavilo v okolici Gardeza, kakih 130 kilometrov jugozahodno od Kabula. Letalo je bilo posebej opremljeno za nočno delovanje.
Prav tako ni poročil ali je strmoglavljenje povzročil sovražni napad, saj na tem področju mednarodne sile še vedno preganjajo ostanke talibanov in pripadnikov Al Kaide.