Istra Sunny bodo zaprli že konec septembra, nato ga čaka prenova. Naslednjo sezono bo tam luksuzno letovišče. Za oblečene. Podobna usoda čaka tudi Koversado, sploh prvi komercialni naturistični kamp v Evropi, kjer bodo naturistom pustili zgolj košček plaže, piše reški Novi list.
To sicer ni nekaj novega, ampak trend, ki na Hrvaškem vlada že nekaj let. Nekoč vodilna destinacija za naturiste postaja vse bolj "oblečena". V Istri, ki je bila pionir v tem segmentu turistične ponudbe, pa so doslej zaprli oziroma preoblikovali že več naturističnih kampov.

V "zlatih 70. in 80.", kot jih imenujejo v Novem listu, je bilo na Hrvaškem 33 naturističnih kampov in naselij s šest milijoni nočitev letno, zdaj jih je le še 12, nočitev pa trikrat manj. Številke padajo in zato je zapiranje logična odločitev, postavlja pa se vprašanje, zakaj potem drugod po Evropi beležijo rast, še piše Novi list.
Strokovnjaki, ki poznajo turistični trg, imajo odgovor tudi na to. Vsak deseti gost na Hrvaškem naj bi bil naturist, a "divji", kar pomeni, da raje kot zanje organizirane plaže izbere divje, kjer se z več zasebnosti prepušča soncu in morju. Za zdaj se takšno početje tolerira, pa čeprav ga zakon ne dovoljuje. Drugi razlog pa je, da v naturistična središča preprosto niso vlagali, zato so gostje šli drugam.
Ocenjujejo, da je v Evropi pet milijonov naturistov, torej nikakor ne zanemarljiv trg.
Naturistični kampi na Hrvaškem
Sedem jih je v Istri, in sicer Kanegra v Savudriji, Ulika v Červar Portu, Solaris v Taru, Istra Sunny v Funtani, Koversada v Vrsarju, Valalta v Rovinju ter deloma Kažela v Medulinu. Na Kvarnerju so Bunculuka, Konobe in Baldarin, v Dalmaciji pa Nudist na Hvaru in Sovinje na Pašmanu.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.