43-letni Zapatero je bil izvoljen v prvem krogu glasovanja s 183 glasovi za, 148 proti in 19 vzdržanimi, je sporočil predsednik kongresa Manuel Marin.
Po parlamentarnih volitvah 14. marca ima Španska socialistična delavska stranka (PSOE) v 350-članskem parlamentu 164 sedežev. Da je Zapatero prejel absolutno večino že v prvem krogu glasovanja, pa je stranka potrebovala glasove drugih strank.
Socialisti so presenetljivo zmagali na parlamentarnih volitvah, ki so potekale tri dni po terorističnih napadih v Madridu. Kljub temu da so mu pri današnji izvolitvi pomagali poslanci manjših, pretežno regionalnih strank, kot sta Združena levica (IU) in Republikanska levica Katalonije (ERC), bo Zapatero vodil manjšinsko socialistično vlado in ne bo sestavljal koalicije.
Španski vojaki se vračajo domov
Zapatero je v predstavitvi vladnega programa v parlamentu napovedal vrsto reform in posredno vztrajal pri umiku okoli 1300 španskih vojakov iz Iraka. Kot je dejal, se razmere v Iraku slabšajo iz dneva v dan, in zatrdil, da bodo španski vojaki v državi ostali le, če bodo pod okriljem Združenih narodov. Ponovil je, da se bodo španske enote v Iraku vrnile domov, če ZN ne bodo prevzeli političnega nadzora in vojaškega poveljstva v tej državi, in da je za rok postavil 30. junij. Poleg tega je napovedal oster boj proti terorizmu.
Zapatero za sprejetje evropske ustave
V predstavitvi programa je Zapatero obljubil, da bo njegova vlada storila vse, da bi bila evropska ustavna pogodba sprejeta do konca junija. "Kar je dobro za Evropo, je dobro tudi za Španijo," je menil. Nova socialistična vlada si bo prizadevala za omembo evropske ustavne pogodbe tudi v španski ustavi ter se nasploh bolj usmerila v sodelovanje z Evropo, čeprav bo z ZDA še naprej negovala prijateljstvo, utemeljeno na zvestobi in poštenju.
Španiji se obetajo reforme
Zapatero je med drugim obljubil modernizacijo španskega gospodarstva, depolitizacijo državnega radia in televizije ter tiskovne agencije EFE, reformo šolskega sistema ter spremembo statusa manjšin. Napovedal je tudi, da bo s spremembo ustave zagotovil enakopravnost moških in žensk pri dedovanju španske krone, vendar pa to po njegovih besedah ne bo vplivalo na sedanjo generacijo. Španski prestolonaslednik Princ Felipe ima namreč starejši sestri Eleno in Cristino.