Visoka predstavnica EU za zunanje zadeve Catherine Ashton je začasne oblasti v Egiptu pozvala k čimprejšnji izvedbi demokratičnih volitev. Ključnega pomena je po njenem prepričanju narodna sprava, pri kateri mora sodelovati tudi islamistična Stranka za svobodo in pravičnost, so sporočili iz Bruslja.
Poleg tega je Ashtonova Egipt pozvala, naj prepreči politično motivirane aretacije in dovoli mirne proteste. Treba je ustaviti spolno nasilje, je še pozvala in izrazila obžalovanje zaradi uporabe nasilja in pretirane sile v zadnjih nemirih.
Sestavljanje prehodne vlade se nadaljuje
Začasni predsednik države Adli Mansur, ki ga je na položaj po odstavitvi Mohameda Mursija v začetku meseca imenovala vojska, je napovedal pobudo za narodno spravo, pa tudi izvedbo volitev v obdobju pol leta. Muslimanska bratovščina, iz katere izhaja tudi Mursi, pa za zdaj zavrača sodelovanje v prehodni vladi.
K sodelovanju v njej jih je povabil začasni premier Hazem al Beblavi, ki danes že drugi zaporedni dan opravlja pogovore z ministrskimi kandidati. Položaj zunanjega ministra je po poročanju egiptovske tiskovne agencije Mena sprejel nekdanji veleposlanik Egipta v ZDA Nabil Fahmi, ki je v ZDA služboval med letoma 1999 in 2008.
Pri pogovorih o ministrski ekipi sodeluje tudi Mohamed El Baradej, ki je medtem danes prisegel kot podpredsednik, zadolžen za mednarodne odnose, so sporočili z začasnega egiptovskega predsedstva.
Napovedani so novi protesti
Napetosti v državi pa še ne popuščajo. Tako podporniki kot nasprotniki odstavljenega Mursija so za ponedeljek pozvali k zborovanjem. Muslimanska bratovščina bo tako še naprej pozivala k njegovi vrnitvi na položaj. Skupina liberalcev in levičarjev Nacionalna fronta rešitve pa namerava na zborovanju pozivati k uresničitvi načrta prehodnih oblasti, ki vključuje spremembo ustave in izvedbo parlamentarnih in predsedniških volitev.
Zamrznili so premoženje članov Muslimanske bratovščine
Egiptovski državni tožilec je odredil zamrznitev premoženja za 14 vodilnih islamistov v državi, vključno s prvim možem Muslimanske bratovščine Mohamedom Badiejem. Za ta korak se je odločil v okviru preiskave več nasilnih incidentov po odstavitvi predsednika Mursija, ki so terjali številna življenja, navajajo sodni viri.
Ukaz novega državnega tožilca Hišama Barakata, ki je položaj zasedel pred dnevi, zadeva devet članov Muslimanske bratovščine in pet islamistov iz drugih skupin.
Preiskava se nanaša na štiri nasilne incidente, ki so sledili odstavitvi Mursija 3. julija, vključno s spopadi, ki so minuli ponedeljek v Kairu terjali 53 smrtnih žrtev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.