Starši mladoletnikov, ki sta na begu pred policijo umrla 27. oktobra, njuna smrt pa je sprožila nasilne izgrede v nekaterih pariških predmestjih in francoskih mestih, so protestnike pozvali k umiritvi položaja. "Pozivamo k ustavitvi nasilja in razumnosti, saj si Francija tega na zasluži," so dejali starši Zyena in Bouna. Obenem so tudi zahtevali, naj se Francija opraviči za uporabo solzivca v bližini neke mošeje.
V revnih pariških predmestjih so pred tem že deveto noč zapored izbruhnili nemiri. Mladi, večinoma afriški priseljenci, ki protestirajo zaradi svojega neenakopravnega položaja, so tudi tokrat zažigali avtomobile - okoli 900 so jih zažgali - ogenj pa so podtaknili tudi v nekaj stavb. Med drugim je zagorelo v stanovanjskem bloku v bližini francoske prestolnice, od koder so morali evakuirati okoli sto ljudi. Tarče besa mladih pa so bili še otroški vrtec, sinagoga, poslovni uradi, trgovine in skladišča.
254 osebe so se znašle za zapahi, med njimi tudi desetletnik, ki so ga dobili z molotovim koktejlom v roki.
Nemiri so se še razširili, zajeli so širše okrožje Pariza, poleg tega pa še mesta Starsbourg, Rennes, Bordeaux, Pau, Lille in Toulouse. Že dan prej so o podobnem divjanju poročali tudi iz Dijona, Marseilla in Rouena.
Nasilje se stopnjuje kljub povečanemu policijskemu nadzoru. Samo v pariško okrožje Seine-Saint-Denis, kjer je bilo v minulih dneh najhuje, so poslali 1300 dodatnih policistov.
Protest proti izgredom
Zaradi nasilnih izgredov je v bližini Pariza protestiralo več kot 600 ljudi. V kraju Aulnay-sous-Bois, kjer so izgredniki med izgredi zažgali šole, avtobuse in skladišča, je demonstriralo okoli 500 ljudi, še kakih 150 pa v Sevranu. Župan Sevrana Stephan Gatignon, sicer član komunistične stranke, je zbranim protestnikom dejal, da je potrebno temeljito delo za spremembo predmestij, kar je mogoče le ob pomoči države.
Poznavalci razmer pa opozarjajo, da je rešitev v globokih družbenih spremembah. Nemiri so se začeli zaradi smrti dveh najstnikov Afriškega rodu, ki naj bi bežala pred policijo, in se takoj razširili med zapostavljenimi priseljenskimi otroki, ki imajo v Franciji le malo možnosti, da dobijo službo in se rešijo revščine.
Vlada išče rešitev
Francoski premier Dominique de Villepin je na razgovor povabil osem ministrov iz svoje vlade, s katerimi je iskal način za ustavitev nemirov.
Oblasti so prepričane, da so razgrajaške skupine mladih dobro organizirane, svoje akcije naj bi koordinirale s pomočjo mobilnih telefonov in interneta. “Mladi so izbrali taktiko mobilnosti. Pripeljejo se na motorjih, zažgejo avto in se odpeljejo,” razlaga pariški javni tožilec Yves Bot.