V spominskem centru v Potočarih so ob 12. obletnici pokola več kot 8000 bošnjaških moških in fantov v Srebrenici julija leta 1995 pokopali še 465 identificiranih žrtev pokola. Najmanj 6000 žrtev morajo še prepoznati.
Slovesnosti se je udeležila tudi glavna tožilka Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavija Carla Del Ponte, čeprav je več združenj mater in žena žrtev temu odločno nasprotovalo. Zamerijo ji predvsem to, da sta glavna odgovorna za genocid v Srebrenici, bivši politični in vojaški voditelj bosanskih Srbov, Radovan Karadžić in Ratko Mladić, še vedno na prostosti.
Zaradi prenosa uprave nad spominskim centrom na oblasti BiH, se slovesnosti niso udeležili predstavniki Republike srbske, kjer sicer leži Srebrenica. Udeležil se je ni niti srbski član predsedstva BiH Nebojša Radmanović. Sta pa na spominsko slovesnost prišla bošnjaški in hrvaški član, Haris Silajđić in Željko Komšić, tako kot tudi predstavniki diplomatskega zbora in novi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Miroslav Lajčak.
Srebrenica je bila med vojno v BiH (1992-1995) varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Bošnjakov iz vse BiH. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 9. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov pod vodstvom generalov Radislava Krstića in Mladića. Po padcu enklave v srbske roke 11. avgusta so sile bosanskih Srbov ubile najmanj 8000 bošnjaških moških in fantov.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.