
Francoski premier Jean-Pierre Raffarin je v skladu z napovedmi po neuspehu francoskega referenduma o evropski ustavni pogodbi odstopil s položaja, predsednik Jacques Chirac pa je odstop sprejel.
Chirac je sicer spremembe v vladi napovedal že v nedeljo, potem ko je bilo znano, da so Francozi s 54,78 odstotka glasov zavrnili evropsko ustavo.
Za novega premierja je Chirac imenoval dosedanjega notranjega ministra Dominiquea de Villepina. 51-letni de Villepin je najbolj znan po svojem zagovarjanju francoskega nasprotovanja vojni v Iraku. Velja za enega dolgoletnih in najtesnejših Chiracovih sodelavcev.

Chirac je Raffarina za premierja imenoval maja 2002, potem ko je socialistični premier Lionel Jospin odstopil po porazu na predsedniških volitvah. Raffarin, ki dotlej ni bil znan širši javnosti, je kot premier lojalno izvrševal Chiracovo politiko. Z reformami, zlasti pri pokojninah in neuspehom pri zmanjševanju stopnje brezposelnosti, si je pridobil veliko političnih sovražnikov.
Nasprotniki evropske ustave: Imenovanje de Villepina je žaljivo
Nasprotniki evropske ustave so imenovanje de Villepina za novega predsednika francoske vlade označili za provokativno, celo žaljivo. Predsednik poslanske skupine komunistov Alain Bocquet je ocenil, da bo de Villepin "vodil isto politiko" kot dosedanji premier Raffarin.
Bocquet je obenem menil, da de Villepin "ne pozna terena, življenja ljudi". De Villepin dejansko ni nikoli nastopil na volitvah in ni bil nikoli izvoljen na nobeno raven francoskega političnega življenja. Tudi komunistični poslanec Patrick Braouezec je menil, da imenovanje de Villepina "absolutno ne odgovarja na vprašanja, ki so jih postavljali naši državljani".
Vodja socialistov, ki so se prav tako izrekli proti evropski ustavi, Jean-Luc Melenchon je zatrdil, da je francoski predsednik Chirac "izbral logiko bunkerizacije oblasti". "Osamljen spričo francoskega ljudstva, ki je množično glasovalo proti, osamljen v Evropi spričo partnerjev, ki ga ne jemljejo več resno, je zdaj osamljen tudi v svojem lastnem taboru," je dejal. Po ocenah Melenchona to vodi v "kaos" in "ni drugega izhoda kot vrnitev na volišča".
Tudi po ocenah Zelenih je predsednik Chirac "užalil Francoze", ko je imenoval novega premiera, ki bo "kljub večkratnim pozivom volivcev najverjetneje vodil enako politiko". Po ocenah te stranke je bil referendum "izraz obupa Francozov zaradi politik, ki jih je vodila desnica".
Tudi Nizozemski 'ne'?
Evropski ustavni pogodbi se tri dni po francoski zavrnitvi jutri obeta tudi nizozemski "ne". Na referendumu, ki bo prvi v zgodovini moderne nizozemske države, naj bi namreč proti ustavi glasovala prepričljiva večina Nizozemcev, kažejo javnomnenjske raziskave.
Po neuradnih informacijah iz britanskih vladnih krogov pa naj bi Velika Britanija v primeru, če evropsko ustavno pogodbo zavrnejo tudi Nizozemci, odpovedala izvedbo referenduma o ratifikaciji dokumenta. Uradno odločitev britanske vlade o tem vprašanju naj bi prihodnji ponedeljek v spodnjem domu parlamenta sporočil britanski zunanji minister Jack Straw.