Napetosti med Zalivskimi državami in Katarjem ne pojenjajo. Združeni arabski emirati (ZAE) so opozorili prebivalce, da vsem, ki bi odkrito izražali podporo Katarju, grozi do 15 let zapora.
"Strogo in odločno bomo ukrepali proti vsakomur, ki bo izražal podporo ali kakršno koli privrženost Katarju, ali proti vsakomur, ki bo nasprotoval stališču Združenih arabskih emiratov, pa naj bo to na družbenih omrežjih, ali v kakršni koli pisni, vizualni ali ustni obliki," je dejal generalni državni tožilec ZAE Hamad Saif Al Šamsi.
Zunanji minister ZAE Anwar Gargaš je zavrnil obtožbe, da Zalivske države želijo strmoglaviti režim, pač pa je Katar označil za "glavnega podpornika ekstremizma in terorizma v regiji".
Izolacija je močno prizadela življenje v Katarju, saj država večino hrane in vode uvaža. Katarska vlada naj bi se tako že pogovarjala s Turčijo, Iranom in nekaterimi drugimi državami za nove pošiljke hrane in vode. Njihove zaloge namreč že pojenjajo.
V mediacijo med Katarjem in državami, ki so z njim prekinile diplomatske odnose se je vključil kuvajtski emir. Pomoč pri dialogu je ponudil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan.
Zalivski spor naj bi zakuhali ruski hekerji, Rusija očitke zavrača
Ameriška televizija CNN navaja besede katarskih vladnih predstavnikov, ki potrjujejo skupno preiskavo katarske in ameriške policije vdora v sistem katarske državne tiskovne agencije in objavo novice, ki je prispevala k sporu med Katarjem in arabskimi državami. Krivi naj bi bili ruski hekerji.
Katarska agencija je maja citirala emirja Tamima bin Hamada al Tanija, ki se je zelo lepo izražal o Izraelu in Iranu ter se spraševal, ali bo ameriški predsednik Donald Trump še dolgo časa na položaju. Po mnenju FBI in katarske policije gre za lažno zgodbo, ki so jo vsadili ruski hekerji, ni pa še povsem jasno, ali gre za samostojne kriminalce ali delo po navodilu Kremlja.
Moskva je domneve, da so ruski hekerji vpleteni v spor med Katarjem in arabskimi državami, že zanikala. "Počasi smo siti, da se moramo odzivati na neresnične banalnosti," je dejal kremeljski kibernetski svetovalec Andrej Kruckih za rusko tiskovno agencijo Interfax. "Karkoli se zgodi, so hekerji. Je stara trditev in tako kot vedno ni dokazov in zaključke se je sprejelo, preden se je sploh preiskalo incident," je dodal.
Trump: Mogoče je to začetek konca groze terorizma
Motiv naj bi bil zakuhati spor med ameriškimi zavezniki v Zalivu in v tem primeru je naklep lepo uspel tudi po zaslugi Trumpa. Tako se vsaj sam hvali po Twitterju. V torek je tvital, da je med obiskom Savdske Arabije sprožil akcijo gostiteljice, Združenih arabskih emiratov, Bahrajna in Egipta proti Katarju zaradi domnevne podpore terorizmu. "Rekli so, da se bodo s trdo roko lotili financiranja ekstremizma, in vsi znaki so kazali na Katar. Mogoče je to začetek konca groze terorizma!" je včeraj na Twitterju zapisal Trump.
Ni jasno, ali je kdo Trumpu prej povedal, da imajo ZDA v Katarju veliko vojaško bazo z 10.000 vojaki in letališče, s katerega izvajajo operacije nad Irakom, Sirijo in Afganistanom.
Omenjene države so v ponedeljek prekinile diplomatske stike s Katarjem, ki bi se lahko spoprijel s pomanjkanjem hrane, saj je ta večinoma prihajala preko kopenske meje s Savdsko Arabijo, ki je zdaj zaprta. Trump je s svojimi tviti podprl zamisel, da Katar financira teroristične organizacije in se s tem postavil na stran držav, ki so prekinile diplomatske stike s Katarjem.
Trumpovo osebje poskuša 'popraviti' škodo, ki jo naredi Donald
To je ujelo na levi nogi tako State Department kot tudi Pentagon, ki je v torek izrazil veliko hvaležnost Katarju za vso podporo ameriški vojski. Državni sekretar ZDA Rex Tillerson je države pozval, naj uredijo spore, ni pa se postavljal na nobeno stran. Ameriški diplomatski aparat se ni nameraval postaviti na nobeno stran, Trump pa ga je zdaj potisnil v godljo, ki bo veliko večja, če se sosede Katarja morda v prihodnje odločijo za vojaško ukrepanje.
Trump je v Savdski Arabiji sklenil posel za prodajo orožja v vrednosti 110 milijard dolarjev, Savdijci pa so v njegovem hotelu v Washingtonu od oktobra lani do marca letos porabili 270.000 dolarjev.
Erdogan v bran Katarju
V bran je Katarju v torek stopil turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je dejal, da namerava nadgraditi stike s to zalivsko državo, ki so jo prizadele sankcije Savdske Arabije in njenih zaveznikov. Jordanska vlada se je medtem odločila, da bo znižala raven diplomatskih stikov s Katarjem.
V Amanu so tudi razveljavili licenco za dopisništvo katarske televizije Al Jazeera. Kot je ob tem poudaril tiskovni predstavnik jordanske vlade Mohamed Moumani, so prioritete jordanske vlade regionalna varnost in stabilnost ter varna in obetavna prihodnost jordanskega naroda.
Turški predsednik je v govoru v Ankari medtem ocenil, da sankcije proti Katarju niso dobre. Turčija bo nadaljevala razvijanje odnosov s Katarjem, kot to počne z vsemi "našimi prijatelji, ki so nas podpirali v najtežjih časih", je dejal Erdogan.
Države članice Sveta za zalivsko sodelovanje je tudi pozval, naj z dialogom rešijo odprta vprašanja. Ob tem je pohvalil razumen in konstruktiven pristop Katarja.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.