Nemške oblasti so uvedle preiskavo proti trgovskemu gigantu Lidlu – ki ima samo v Nemčiji več kot 2700 trgovin, prisoten pa je tudi pri nas –, ker naj bi med službenim časom zalezoval zaposlene. Tako naj bi s pomočjo varnostnih kamer nadzorovali, kaj počnejo zaposleni med odmori, kaj se pogovarjajo, kdaj hodijo na stranišče. O spornem početju Lidla je prvi poročal nemški časopis Stern, kjer so se o primeru razpisali na več kot sto straneh. Šele nato so uvedli preiskavo. Na nemškem notranjem ministrstvu so povedali, da preverjajo, ali so se kršitve res dogajale. Vztrajali pa bodo tako dolgo, dokler ne bodo stvari prišli do dna.
V poročilu, ki ga je objavil Stern, je zapisano, da nekateri zaposleni niso primerni za delo, ki ga opravljajo, da so pretihi, da ne navežejo pravega stika s strankami, oz. so preveč zaprti vase. V poročilu so zabeležene tudi razne ljubezenske aferice med zaposlenimi. Podatke, tako Stern, so zbirali najeti detektivi, s pomočjo nadzornih kamer pa so vse primere tudi dokumentirali. Zaposleni o nadzoru niso vedeli ničesar. Povedali so jim le, da so kamere namenjene odkrivanju tatov.
Lidl odgovarja
V Lidlu so povedali, da so res najemali detektive in uporabljali kamere, vendar ne za nadzor delavcev. "Ideja, da bi nadzirali zaposlene, ni v skladu z našimi načeli in je daleč od strategije odnosov z delavci," je dejal prvi mož Lidla Juergen Kissebert. Obenem so vse obtožbe ostro zavrnili.
Sindikati so besni. Pravijo, da poročilo jasno kaže, da je nadzor presegel mejo profesionalnosti in sega globoko v zasebno življenje zaposlenih. Predstavnik enega od sindikatov Verdi Achim Neumann je dejal: "To so metode, ki smo jim bili priča le v totalitarnih režimih. Tako kot je bilo poteptano dostojanstvo človeka v tem primeru, tega ne moremo sprejeti."
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.